İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Enterprise Azerbaijan” portalı və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında əməkdaşlıqla bağlı görüş keçirilib.
Görüşdə portalın rəhbəri Mətanət Musayeva, “Enterprise Azerbaijan”ın rezidenti, “Alma Consulting” şirkətinin rəhbəri Habil Əhmədov, layihə meneceri Aydan Hüseynzadə, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının kiçik bizneslər üzrə baş meneceri Samir Həmidov və analitiki Linara Əliyeva iştirak ediblər. Tədbir zamanı Azərbaycanda startap layihələrin dəstəklənməsi və investisiya imkanları müzakirə olunub.
Portalın rəhbəri Mətanət Musayeva “Enterprise Azerbaijan”ın fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat verib. Layihə meneceri Aydan Hüseynzadə isə “StartUp School 1” və “StartUp School 2” layihələrini əməkdaşlara təqdim edib. Tərəflər arasında “StartUp School 3” layihəsi müzakirə olunub, AYİB əməkdaşları tərəfindən layihənin dəstəklənməsi ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürülüb.
Daha sonra qonaqlar “Star Venture” proqramının perspektivləri haqqında məlumat veriblər. Bildirilib ki, layihə startapları, akselerator və məsləhətçiləri öz potensiallarını üzə çıxarmağa dəstək olur. “Star Venture” indiyə qədər Cənubi və Şərqi Aralıq dənizi regionunu, Qərbi Balkanları, Mərkəzi Asiyanı, Şərqi Avropanı, Qafqazı və Türkiyəni əhatə edən 23 ölkədə 550-dən çox yüksək potensiallı şirkətləri dəstəkləyib.
Tərəflər Azərbaycanın iqtisadiyyatına töhfə verəcək yeni layihələr üzrə əməkdaşlıq üçün razılıq əldə ediblər. Bununla yanaşı, gələcəkdə müntəzəm görüşlərin keçirilməsi və təcrübə mübadiləsinin artırılması ilə bağlı fikirlər səsləndirilib. Bu cür əməkdaşlığın regionda innovativ həllərin inkişafına və iqtisadi artıma səbəb olacağı vurğulanıb.

A meeting focused on cooperation between the "Enterprise Azerbaijan" portal and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
The meeting was attended by Matanat Musayeva, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal; Habil Ahmadov, Head of "Alma Consulting" and a resident of "Enterprise Azerbaijan"; Aydan Huseynzade, Project Manager; Samir Hamidov, General Manager for Small Businesses at the EBRD; and Linara Aliyeva, an EBRD analyst. During the meeting, participants discussed support for start-up projects and investment opportunities in Azerbaijan.
Matanat Musayeva provided an overview of the activities of "Enterprise Azerbaijan." Project Manager Aydan Huseynzade presented the "StartUp School 1" and "StartUp School 2" initiatives to the EBRD representatives. The parties also discussed the upcoming "StartUp School 3" project, with the EBRD employees offering several proposals for supporting the initiative.
Additionally, the guests presented information on the "Star Venture" program. It was noted that this program aims to support startups, accelerators, and consultants in realizing their potential. To date, "Star Venture" has provided assistance to over 550 high-potential companies across 23 countries, including regions such as the Southern and Eastern Mediterranean, the Western Balkans, Central Asia, Eastern Europe, the Caucasus, and Turkey.
The parties agreed to collaborate on new projects that will contribute to Azerbaijan's economy. They also discussed the possibility of holding regular meetings and increasing the exchange of expertise in the future. It was emphasized that such collaboration would foster the development of innovative solutions and promote economic growth in the region.