İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramının Əqli mülkiyyət və hüquqi tənzimləmələr” (Intellectual property and legal regulations) mövzusunda növbəti təlim sessiyası uğurla baş tutub.
Təlim layihənin tərəfdaşı, Türkiyədə fəaliyyət göstərən Kapadokya Texnoparkının baş direktoru Bilgin Yazlık tərəfindən aparılıb. Sessiya zamanı Azərbaycan, Türkiyə və Pakistanda patentləşmə sistemləri, aidiyyəti dövlət qurumları, mövcud qanunvericilik çərçivəsi və praktiki prosedurlar haqqında ətraflı məlumat təqdim olunub. İştirakçılar həmçinin bu ölkələrdə startapların qarşılaşa biləcəyi hüquqi çağırışlar və onların həlli yolları ilə tanış olublar.
Təlim çərçivəsində texnologiyaya əsaslanan layihələrin yalnız ideya səviyyəsində deyil, həm də hüquqi baxımdan qorunmasının vacibliyi vurğulanıb. Patent, müəllif hüquqları və digər əqli mülkiyyət alətlərinin istifadəsi ilə bağlı real nümunələr təqdim olunub. Nəticədə iştirakçılar öz innovativ həllərinin yerli və beynəlxalq bazarlarda qorunması, rəqabət qabiliyyətinin artırılması və kommersiyalaşdırılması istiqamətində praktik bacarıqlar qazanıblar.
“Startup School 3” layihəsi startap komandalarına investisiya imkanları ilə yanaşı, liderlik, komanda idarəetməsi, rəqəmsal alətlərdən istifadə, süni intellekt, marketinq, biznes strategiyaları və hüquqi biliklər istiqamətlərində kompetensiyalarını artıraraq uğur qazanmaq imkanı yaradır.

The next training session on the topic of “Intellectual Property and Legal Regulations” under the international acceleration program “Green and Digital Silk Road” was successfully conducted within the “Startup School 3” project, which was initiated by the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
The training was conducted by Bilgin Yazlık, CEO of Cappadocia Technopark in Turkey, a partner of the project. During the session, detailed information was provided about patent systems in Azerbaijan, Turkey, and Pakistan, the relevant government bodies, the current legal framework, and practical procedures. Participants also learned about the legal challenges startups may face in these countries and ways to overcome them.
The training emphasized the importance of protecting technology-based projects not only at the idea level but also legally. Real examples of the use of patents, copyrights, and other intellectual property tools were presented. As a result, participants gained practical skills for protecting their innovative solutions in local and international markets, improving competitiveness, and commercializing their ideas.
The “Startup School 3” project gives startup teams the opportunity to succeed by enhancing their competencies in investment opportunities, leadership, team management, the use of digital tools, artificial intelligence, marketing, business strategies, and legal knowledge.