İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 4: Beş qitə, 500 startap” qlobal innovasiya proqramının “Liderlik və komanda idarəetməsi” (Leadership and team management) modulu çərçivəsində növbəti təlim sessiyası baş tutub. Türkiyənin OSTİM Teknik Universitetinin vitse-rektoru Prof. Dr. Ünsal Sığrı tərəfindən “Liderliyin təməli: Özünüidarəetmə, fokus və əsas bacarıqlar” (The Foundation of leadership: Self-Management, focus and essential skills) mövzusunda təlim sessiyası təqdim olunub.
Sessiyada müasir liderlik anlayışının əsas komponentləri, liderlik bacarıqlarının formalaşdırılması prosesində özünüidarəetmənin rolu və fərdi inkişafın əhəmiyyəti ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Təlimçi effektiv liderliyin ilk növbədə şəxsin özünü tanıması, güclü və zəif tərəflərini düzgün qiymətləndirməsi və fəaliyyətlərini müəyyən olunmuş məqsədlərə uyğun istiqamətləndirməsi ilə başladığını vurğulayıb.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar liderlik sahəsində mühüm hesab olunan praktiki yanaşmalarla tanış olublar:
• Diqqətin idarə olunması, fokusun qorunması, vaxt və prioritetlərin düzgün müəyyənləşdirilməsi və məhsuldarlığın artırılması;

A session dedicated to the development of leadership skills was held at the "Startup School 4" program
23.06.2026 / 18:23
Another training session took place within the “Leadership and Team Management" module of the global innovation program “Startup School 4: Five Continents, 500 Startups,” implemented under the initiative of the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The session was delivered by Prof. Dr. Ünsal Sığrı, Vice-Rector of OSTİM Technical University (Türkiye), on the topic “The Foundations of Leadership: Self-Management, Focus, and Essential Skills.”
The session featured in-depth discussions on the core components of modern leadership, the role of self-management in shaping leadership competencies, and the importance of personal development. The trainer emphasized that effective leadership begins with self-awareness—accurately assessing one’s strengths and weaknesses and aligning actions with clearly defined goals.
Within the training, participants were introduced to several key practical approaches in leadership, including:
• Attention management, maintaining focus, effective time and priority setting, and enhancing productivity;
• Agile and responsive decision-making in changing environments;
• The complementary roles of technical (hard skills) and behavioral (soft skills) competencies in leadership development;
• Effective communication, responsibility, initiative-taking, and fostering a culture of continuous learning.