“Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 4” proqramında uğurlu startapların satış təcrübələrinə həsr olunmuş təlim keçirilib
09.07.2026 / 10:38
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində “Satış Strategiyaları” (Sales Strategies) modulu üzrə növbəti təlim sessiyası baş tutub.
Modulun ikinci sessiyası “Ən uğurlu satış nəticələri əldə edən startaplardan öyrənilən dərslər” (Learnings from Best Selling Startups) mövzusuna həsr olunub. Təlim “BuzzFactory” şirkətinin təsisçisi, satış strategiyaları və biznes inkişafı üzrə beynəlxalq ekspert Thierry Cellerin tərəfindən keçirilib.
Təlim zamanı iştirakçılara qlobal bazarlarda uğur qazanmış startapların satış strategiyaları, müştəri cəlbetmə üsulları, satış prosesinin optimallaşdırılması, bazar ehtiyaclarının düzgün müəyyənləşdirilməsi və davamlı inkişaf üçün tətbiq olunan effektiv yanaşmalar barədə ətraflı məlumat verilib.
Sessiyada uğurlu startapların təcrübələri əsasında satışın planlaşdırılması, məhsulun bazara uyğunlaşdırılması, müştəri davranışlarının təhlili və uzunmüddətli müştəri münasibətlərinin qurulması istiqamətində praktiki nümunələr təqdim olunub. İştirakçılar həmçinin müxtəlif biznes modellərinin satış strategiyalarına təsiri və beynəlxalq təcrübədə özünü doğrultmuş metodlarla tanış olublar.
Sessiya çərçivəsində iştirakçılara satış və biznes inkişafı sahəsində beynəlxalq səviyyədə tanınan müəlliflərin əsərləri və uğurlu startapların inkişaf təcrübələrini əks etdirən kitablar da tövsiyə olunub. Təlimçi Thierry Cellerin satış bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, müştəri münasibətlərinin idarə olunması və biznesin böyüdülməsi istiqamətində faydalı ola biləcək nəşrlər barədə məlumat verərək, davamlı öyrənmənin startaplar üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” proqramı yerli innovasiya ekosisteminin inkişafına dəstək vermək, startapların bilik və bacarıqlarını artırmaqla investisiyaya çıxış imkanları genişləndirmək, eyni zamanda beynəlxalq bazarlara inteqrasiyasını sürətləndirmək məqsədilə həyata keçirilir.

The next training session on the “Sales Strategies” module was held within the framework of the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” global innovation program implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The second session of the module was dedicated to the topic “Learnings from Best Selling Startups”. The training was conducted by Thierry Cellerin, founder of “BuzzFactory” company, an international expert in sales strategies and business development.
During the training, participants were provided with detailed information on the sales strategies of startups that have achieved success in global markets, customer attraction methods, optimization of the sales process, correct identification of market needs and effective approaches applied for sustainable development.
The session presented practical examples of sales planning, product adaptation to the market, analysis of customer behavior and building long-term customer relationships based on the experiences of successful startups. Participants also learned about the impact of different business models on sales strategies and methods that have proven themselves in international practice.
During the session, participants were recommended books by internationally renowned authors in the field of sales and business development and the development experiences of successful startups. Trainer Thierry Cellerin provided information about publications that could be useful in improving sales skills, managing customer relationships, and growing a business, and emphasized the importance of continuous learning for startups.
It should be noted that the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” program is implemented to support the development of the local innovation ecosystem, expand access to investment opportunities by increasing the knowledge and skills of startups, and at the same time accelerate their integration into international markets.