Koreya azad olunmuş ərazilərdə sərmayə yatırmaqda maraqlıdır
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı ilə Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Lee Eun-yong arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Vüsal Qasımlı ölkədə aparılan iqtisadi islahatlar, Azərbaycanda strateji idarəetmənin tətbiqi, icra olunan inkişaf strategiyaları və  eləcə də,  İİTKM tərəfindən iqtisadi islahatlar sahəsində aparılan monitorinq və qiymətləndirmə, tədqiqatlar və innovativ layihələr olan https://azexport.az/https://dth.az/ və  http://enterpriseazerbaijan.gov.az/ portalları və “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi haqqında səfirə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə səfir Lee Eun-yong iki ölkə arasında əlaqələrin səviyyəsindən məmnunluğunu qeyd edib. İİTKM ilə Səfirlik arasında həyata keçirilən birgə layihələrin müvəffəqiyyətli olduğunu və bu istiqamətdə əməkdaşlığın davam etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
V.Qasımlı Azərbaycanın öz torpaqlarını azad etməsinin ardından Zəngəzur kolidorunun açılması ilə Cənubi Qafqaz regionunun beynəlxalq ticarət və daşımalar baxımından potensialının artması və bu sahədə Koreyanın beyin mərkəzləri ilə birgə tədqiqatların aparılmasının hər iki ölkənin maraqlarına xidmət edəcəyini vurğulayıb. Eyni zamanda, Azərbaycan və Koreya arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, ticarət və investisiya sahəsində əməkdaşlığın genişlənməsinin ölkələrin iqtisadi inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcəyini qeyd edib. Bu istiqamətlərdə birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün İİTKM və Koreyanın müvafiq beyin mərkəzləri arasında əlaqələrin qurulması barədə razılıq əldə edilib.
Sonda qonağa İİTKM-in innovativ layihələri haqqında icmallar və Mərkəzin 5 illik yubileyinə həsr olunan jurnal tədim edilib.

A meeting has been held between the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli and the Ambassador of the Republic of Korea to Azerbaijan Lee Eun-yong.
Vusal Gasimli informed the ambassador about the economic reforms in the country, application of strategic management in Azerbaijan, development strategies, as well as monitoring and evaluation, research and innovative projects in the field of economic reforms conducted by CAERC, https://azexport.az/, https: // dth .az / and http://enterpriseazerbaijan.gov.az/ portals and "One Window" Export Support Center.
During the meeting, Ambassador Lee Eun-yong expressed satisfaction with the level of relations between the two countries. He expressed his confidence in the success of the joint projects implemented between CAERC and the Embassy and the continuation of cooperation in this direction.
V. Gasimli stressed that the opening of the Zangazur corridor after the liberation of Azerbaijan would increase the potential of the South Caucasus region in terms of international trade and transportation, and joint research with Korean think tanks would serve the interests of both countries. At the same time, he noted that the increase in trade turnover between Azerbaijan and Korea, the expansion of cooperation in trade and investment will make a positive contribution to the economic development of the two countries. An agreement was reached to establish contacts between CAERC and the relevant think tanks of Korea to conduct joint research in these areas. At the end, the guest was presented with reviews of innovative projects of CAERC and a journal dedicated to the 5th anniversary of the Center.