Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən “Startaplara dəstək” layihəsinin iştirakçısı olan daha 2 startapçıya biznes layihələrini reallaşdırmaq üçün özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində lazımi avadanlıqlar verilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “Enterprise Azerbaijan” portalı və “Sabah Hub” inkubasiya mərkəzi ilə birgə icra olunan layihənin məqsədi innovativlik, iqtisadi cəlbedicilik, davamlılıq və tələbat meyarlarına cavab verən startaplara dəstək olmaqdır.
Bu dəfə layihə çərçivəsində “Enterprise Azerbaijan” portalının reallaşdırdığı “Startap School 1”-də birinci yerin qalibi “Abroadventure” və iştirakçı “Supply Chain Community” komandalarında fəaliyyətə başlayan işsiz üzvlərə noutbuklar, mobil telefonlar və digər zəruri elektron məhsullar təqdim edilib.

Equipment was presented to another group of participants of the "Support to Startups" project
The State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population provided necessary equipment to 2 more startups participating in the "Support to Startups" project within the framework of the self-employment program to realize their business projects.
The purpose of the project, implemented jointly with the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the "Sabah Hub" incubation center, is to support startups that meet the criteria of innovation, economic attractiveness, sustainability and demand.
This time, within the framework of the project, laptops, mobile phones and other necessary electronic products were presented to the unemployed members who started working in the first place winner Abroadventure and participating teams "Supply Chain Community" in the "Startup School 1" organized by the "Enterprise Azerbaijan" portal.