İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva və layihə meneceri Nəzrin Əkbərova “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” layihəsinin tanıdılması məqsədilə Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunun gəncləri ilə görüşüblər. “Xaçmaz KOB evi”ndə baş tutan görüşdə gənc sahibkarlar və regionun startapçıları iştirak ediblər.
Görüşdə M.Musayeva “Enterprise Azerbaijan” portalının iş fəaliyyəti və “Startup School 1” layihəsinin uğurları ilə gəncləri tanış edib. Daha sonra N.Əkbərova “Startup School 2 – AI for Green Solidarity” layihəsinin qəbul şərtləri, məqsədi və gənc startapçılara təklif etdiyi imkanlar haqqında təqdimatla çıxış edib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Beynəlxalq Kitab Bağışlama Gününə təsadüf edən görüşdə gənclərlə innovasiya və startap ekosisteminə həsr olunmuş kiçik viktorina keçirilib. Görüşün sual-cavab hissəsində ən fəal iştirak edən gənc sahibkar Səbinə Məmmədovaya İİTKM, ABŞ-ın Nevada Universiteti və Bakı Mühəndislik Universitetinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində hazırlanmış “İnnovasiya və sahibkarlıq: startap ekosistemi” kitabı təqdim olunub.
Sonda KOBİA-nın Quba-Xaçmaz regional koordinatoru Azər Pənahov gənclərə layihəyə qoşulmaları ilə bağlı tövsiyələr verib.
Qeyd edək ki, “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universiteti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirdiyi “StartUp School 2 – AI for Green Solidarity” layihəsinə sənəd qəbulu 2024-cü ilin fevral ayının 1-də başlayıb və martın 17-dək davam edəcək. Layihəyə daha çox gəncin cəlb olunması üçün AMEA-da, aparıcı ali təhsil müəssisələrində, KOB evlərində, inkubasiya və akselerasiya mərkəzlərində layihənin tanıtım tədbirlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub. “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” layihəsinin reallaşdırılması üçün “Enterprise Azerbaijan” portalı xarici tərəfdaşlar ilə yanaşı, eyni zamanda ölkəmizdə 11 nüfuzlu qurumla əməkdaşlıq edir. Bunların arasında 10 layihənin “Startap şəhadətnaməsi” üçün müraciətinə sürətləndirilmiş dəstəyin göstərilməsində və canlı “Master Class” treninqlərinin keçirilməsində KOBİA xüsusi yer tutur.

An info session was held at "Khachmaz SME House" regarding the "Startup School 2" project
Matanat Musayeva, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and project manager Nazrin Akbarova met with the youth of the Guba-Khachmaz economic district to introduce the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project. Young entrepreneurs and start-ups of the region took part in the meeting held at "Khachmaz SME House".
At the meeting, M. Musayeva introduced the young people to the work activities of the "Enterprise Azerbaijan" portal and the successes of the "Startup School 1" project. Later, N. Akbarova made a presentation about the acceptance conditions, purpose and opportunities offered to young startups of the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project and answered the questions of the participants.
A small quiz dedicated to the innovation and startup ecosystem was held with young people at the meeting that coincided with the International Book Donation Day. Young entrepreneur Sabina Mammadova, who participated most actively in the question-and-answer part of the meeting, was presented with the book "Innovation and Entrepreneurship: Startup Ecosystem" developed within the framework of the joint cooperation of CAERC, the University of Nevada, USA, and Baku Engineering University.
In the end, Azer Panahov, SMBDA's Guba-Khachmaz regional coordinator gave recommendations to young people to join the project.
It should be noted that the acceptance of documents for the "StartUp School 2 - AI for Green Solidarity" project, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal in the framework of cooperation with the German Artificial Intelligence Research Center and the University of Nevada, USA, began on February 1, 2024, and ended on March 1, 2024. It will last until 17. In order to attract more young people to the project, promotion events of the project are planned in ANAS, leading higher education institutions, SME houses, incubation and acceleration centers. In order to implement the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project, the "Enterprise Azerbaijan" portal cooperates with foreign partners and at the same time with 11 prestigious institutions in our country. Among them, KOBIA takes a special place in providing accelerated support to the application of 10 projects for "Startup certificate" and conducting live "Master Class" trainings.