“StartUp School 2 – AI for Green Solidarity” layihəsi BDU-da təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universiteti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “StartUp School 2 – AI for Green Solidarity” layihəsi ilə bağlı növbəti maarifləndirmə tədbirini Bakı Dövlət Universitetində (BDU) təşkil edib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov layihənin gənclərin ideyalarının dəstəklənməsi istiqamətində əhəmiyyətindən danışıb, tələbələri fəal iştiraka dəvət edib.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva “Startup School 2” layihəsinin əhəmiyyətindən, əməkdaşlıq etdiyi nüfuzlı qurumlardan və gənc startapçılara təqdim etdiyi fürsətlərdən danışıb. Bildirib ki, layihənin əsas məqsədi Azərbaycanda gənclərin süni intellektlə bağlı bilik və bacarıqlarını artırmaq, innovasiya mədəniyyətini və texnologiya savadını inkişaf etdirməklə insan resurslarının inkişafına töhfə verməkdir.
Portalın layihə meneceri Nəzrin Əkbərova tələbələrə layihənin məqsədi, meyarları, seçim qaydaları, ideyaların biznesə çevrilməsi imkanları, innovasiyaların inkişaf trendləri haqqında ətraflı məlumat verib, auditoriyanı maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Tədbir çərçivəsində gənclər arasında innovasiya və startap ekosisteminə həsr olunmuş viktorina keçirilib. Viktorinanın ən fəal iştirakçılarına İİTKM-in ABŞ-ın Nevada Universiteti və Bakı Mühəndislik Universiteti ilə birgə hazırladığı “İnnovasiya və sahibkarlıq: startap ekosistemi” kitabı təqdim olunub.
Sonda “Enterprise Azerbaijan" portalının əməkdaşları BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzi və Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyası ilə tanış olublar.

"StartUp School 2 - AI for Green Solidarity" project was presented at BSU
The "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, recently organized an educational event at Baku State University (BSU) concerning the "StartUp School 2 - AI for Green Solidarity" project. This initiative was implemented in collaboration with the German Research Center for Artificial Intelligence and the University of Nevada, USA.
Ramin Samadov, the Head of the Humanitarian Affairs and Youth Policy Department at BSU, emphasized the project's importance in supporting the ideas of young people and encouraged students to actively participate.
Matanat Musayeva, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, highlighted the significance of the "Startup School 2" project, its collaborations with prestigious institutions, and the opportunities it provides to young startups. She stated that the project's primary objective is to enhance the knowledge and skills of young people in Azerbaijan related to artificial intelligence, contributing to the development of human resources by fostering innovation culture and technology literacy.
Nazrin Akbarova, the project manager of the portal, provided detailed information to the students about the project's purpose, criteria, selection rules, possibilities of turning ideas into business, development trends of innovations, and addressed the audience's questions.
As part of the event, a quiz dedicated to the innovation and startup ecosystem among young people took place. The most active participants received the book "Innovation and Entrepreneurship: Startup Ecosystem," prepared by CAERC  in collaboration with Nevada University and Baku Engineering University.
Finally, the employees of the "Enterprise Azerbaijan" portal visited the Student Scientific and Technical Creativity Center of BSU and the Nanoresearch laboratory of the Research, Development, and Innovation Center of Excellence.