“Startup School 2” layihəsinin ilk seçim nəticələri açıqlandı
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsinin ilk seçim mərhələsinin nəticələri açıqlanıb.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri Mətanət Musayeva bildirib ki, müsabiqədə iştirak üçün ümumilikdə 121 layihə müraciət edib. İlk mərhələnin sonunda seçilmiş 28 layihə arasında Azərbaycan ilə yanaşı, Finlandiya, Kanada, Çexiya və Türkiyədən olan layihələr də var. Onun sözlərinə görə, Azərbaycandan seçilmiş layihələrin arasında regionda fəaliyyət göstərən universitetlərin (Naxçıvan və Lənkəran Dövlət universitetləri) tələbələri və orta məktəb (Xırdalan şəhəri, 2 saylı orta məktəb) şagirdlərinin adlarının da olması xüsusilə diqqətəlayiqdir.  M.Musayeva qeyd edib, ilk mərhələdən keçə bilməyən layihələrlə də əməkdaşlıq davam etdiriləcək. Həmin startapçılara öz layihələrini https://enterpriseazerbaijan.gov.az/saytında qeydiyyatdan keçirmələrinə və Azərbaycanda startap ekosisteminə daxil olmalarına mümkün dəstək göstəriləcək.
“Startup School 2 - AI for Green Solidarity”da ilk seçim mərhələsini qazanmış layihələrlə aprel ayının 2-də saat 12:00-dan sonra təqdim olunan link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz: https://startupschool.az/.
Qeyd edək ki, “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” layihəsinin rəsmi açılış mərasimi aprel ayının 5-də keçiriləcək.

The first selection results of the "Startup School 2" project were announced
The "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project is a joint initiative of the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Center with the German Artificial Intelligence Research Center and the Ozman Entrepreneurship Center of the University of Nevada, USA. announced at the end of the selection.
Matanat Musayeva, an employee of the "Enterprise Azerbaijan" portal, said that she applied for 121 projects to participate in the bank. Among the 28 projects selected at the end of the first final, there are also projects from Finland, Canada, the Czech Republic and Azerbaijan. According to him, among the selected projects from Azerbaijan, it is noteworthy that the names of research institutions of universities operating in the region (Nakhchivan and Lankaran State Universities) and secondary schools (Khirdalan, secondary school No. 2) are also included. M. Musayeva noted that projects that do not know the initial problems will be continued. It will provide possible support for startups to register their projects at https://enterpriseazerbaijan.gov.az/ and enter the startup ecosystem in Azerbaijan.
You can get acquainted with the projects that won the first selection stage in "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" after 12:00 on April 2 at the following link: https://startupschool.az/.
It should be noted that the opening ceremony of the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project will be held on April 5.