İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirdiyi “Startup School 2 - AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsinin təlim mərhələsi davam edir.
Layihə çərçivəsində növbəti təlimi “Mercedes-Benz Consulting GmbH” şirkətinin süni intellekt üzrə baş məsləhətçisi Dr. Günay Kazımova keçib. “Süni intellekt ekosistemi: strategiyadan məsuliyyətli icraya” (Artificial Intelligence ecosystem: From strategy to responsible execution) adlı təlimdə iştirakçılara süni intellekt strategiyaları və tətbiqinin çoxşaxəli dünyası barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, potensial riskləri azaltmaqla yanaşı, iqtisadi artımı dəstəkləmək üçün hökumətlər süni intellektin tənzimlənməsində zərif tarazlığa malik olmalıdırlar. Müzakirə zamanı süni intellektin qərəzliliyin və ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasındakı rolu xüsusi vurğulanıb. G.Kazımzadə cəmiyyətdəki bərabərsizliklərin davam etməməsi üçün hesabatlı süni intellektin inkişafının vacibliyini qeyd edib.
Təlimdə G.Kazımzadə həmçinin, süni intellekt texnologiyalarının avtomobillərin avtonomiyasında və proqnozlaşdırıcı texniki xidmətdə yaratdığı inqilabı nümayiş etdirərək, süni intellektin avtomobil sənayesində transformativ təsirindən danışıb.
Təlim zamanı iştirakçılar texnologiyanın, tənzimləmənin və ictimai təsirin mürəkkəb kəsişməsində innovasiyaya təkan verən süni intellekt strategiyalarının hazırlanması ilə bağlı praktiki biliklər əldə ediblər. Eləcə də, təlim iştirakçıları inkişaf edən süni intellekt mənzərəsini inam və məsuliyyətlə idarə etmək üçün lazım olan bilik və alətlərlə təchiz olunublar. Sonda bu istiqamətlərdə startapçılara xüsusi tapşırıqlar verilib.

The training of the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, in cooperation with the German Research Center for Artificial Intelligence and the Ozman Entrepreneurship Center of the University of Nevada, USA, continues.
As part of the project, the next training session was conducted by Dr. Gunay Kazimova, the chief consultant on artificial intelligence at "Mercedes-Benz Consulting GmbH". In the session titled "Artificial Intelligence Ecosystem: From Strategy to Responsible Execution", participants were provided with detailed information about the multifaceted world of artificial intelligence strategies and applications. It was emphasized that governments must strike a delicate balance in regulating AI to support economic growth while mitigating potential risks. During the discussion, special emphasis was placed on the role of artificial intelligence in eliminating bias and discrimination. Dr. Kazimova highlighted the importance of developing accountable artificial intelligence to prevent societal inequalities from persisting.
Dr. Kazimova also demonstrated the revolutionary impact of artificial intelligence technologies on car autonomy and predictive maintenance, and discussed the transformative effect of artificial intelligence in the automotive industry.
Throughout the training, participants gained hands-on knowledge about developing AI strategies that drive innovation at the complex intersection of technology, regulation, and societal impact. Additionally, trainees were equipped with the knowledge and tools necessary to confidently and responsibly navigate the evolving AI landscape. Special tasks were assigned to startups in these areas at the conclusion of the training.