Dəyər yaratmaq hər bir ticarət subyektinin əsas məqsədidir. Müştərilər üçün dəyər yaratmaq məhsul və xidmətlər satmağa kömək edir, eyni zamanda səhmdarlarda səhm qiymətində artım şəklində dəyər yaradaraq, əməliyyatların maliyyələşdirilməsi üçün gələcəkdə investisiya kapitalının mövcudluğunu təmin edir. Maliyyə baxımından, bir müəssisənin xərcləri üstələyən gəlir əldə etdiyi zaman dəyərin yarandığı deyilir.
Geniş tərif edildikdə, dəyərin yaradılması, ciddi maliyyə göstəricilərindən daha yaxşı bir idarəetmə məqsədi kimi getdikcə daha çox tanınır, bunların çoxu uzunmüddətli rəqabətə davamlılığı və böyüməni artıran investisiyalardan əvvəl qısamüddətli nəticələr gətirən xərc azalmasına üstünlük verir. Nəticədə, bəzi mütəxəssislər dəyər yaratmağı bütün işçilər və şirkətin bütün qərarları üçün birinci prioritet etməyi tövsiyə edirlər. "Dəyər yaratmağı düzgün bir şəkildə birinci yerə qoyarsanız, menecerlər harada və necə böyümək lazım olduğunu biləcəklər; kapitalınızı rəqiblərinizdən daha yaxşı yerləşdirəcəklər; rəqabətinizdən daha çox istedad inkişaf etdirəcəklər".
Təşkilat səviyyəsində dəyər yaradılmasına yönəlməyin ilk addımı sənaye, şirkət və bazarda dəyər yaratma mənbələrini və hərəkətvericilərini anlamaqdır. Dəyər yaratdığını başa düşmək menecerlərə kapital və istedadı böyümək üçün ən sərfəli fürsətlərə yönəltməyə kömək edəcəkdir.
Dəyər yaradılmasına səbəb olan qeyri-maddi amillər sahələrə görə fərqli olsa da, qeyri-maddi aktivlərin əsas kateqoriyalarından bəzilərinə texnologiya, yenilik, intellektual mülkiyyət, ittifaqlar, idarəetmə imkanları, işçilərlə münasibətlər, müştəri münasibətləri, icma münasibətləri və marka dəyəri daxildir. Qeyd etmək vacibdir ki, qeyri-maddi aktivlərin inkişafına yönəldilən investisiyalar (tədqiqat və inkişaf, işçilərin təlimi və marka istehsalı), ümumiyyətlə birbaşa fayda gətirmək əvəzinə dolayı yollarla təmin edir. Bu şəkildə dəyər yaratma üzərində dayanmaq bir qurumu uzunmüddətli bir perspektiv qəbul etməyə və bütün qaynaqlarını gələcək hədəflərə uyğunlaşdırmağa məcbur edir.
Azərbaycanlı gəncləri cəlb etmək üçün British Council-ın Newcastle Universiteti ilə tərəfdaşlığı ilə başladılan İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi sizi Big IDEA müsabiqəsinə qeydiyyatdan keçməyə dəvət edir.
Müsabiqə 4 kateqoriyadan ibarətdir:
• İqlim dəyişikliyi
• Rəqəmsal Texnologiya
• Sosial təsir
• Yaradıcılıq
Hər bir komanda fikirlərindən asılı olaraq hansı kateqoriyaya daxil olmaq istədiklərinə qərar verməlidir.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün https://creativespark-bigidea.uk/ linkində qeydiyyatdan keçmək vacibdir.

Value creation is the primary aim of any business entity. Creating value for customers helps sell products and services, while creating value for shareholders, in the form of increases in stock price, insures the future availability of investment capital to fund operations. From a financial perspective, value is said to be created when a business earns revenue that exceeds expenses.
When broadly defined, value creation is increasingly being recognized as a better management goal than strict financial measures of performance, many of which tend to place cost cutting that produces short-term results ahead of investments that enhance long-term competitiveness and growth. As a result, some experts recommend making value creation the first priority for all employees and all company decisions. "If you put value creation first in the right way, your managers will know where and how to grow; they will deploy capital better than your competitors; and they will develop more talent than your competition,".
The first step in achieving an organization-wide focus on value creation is understanding the sources and drivers of value creation within the industry, company, and marketplace. Understanding what creates value will help managers focus capital and talent on the most profitable opportunities for growth.
Although the intangible factors that drive value creation differ by industry, some of the major categories of intangible assets include technology, innovation, intellectual property, alliances, management capabilities, employee relations, customer relations, community relations, and brand value. It is important to note that investments made to enhance intangible assets (research and development, employee training, and brand building, for example) usually provide indirect rather than direct benefits. In this way, focusing on value creation forces an organization to adopt a long-term perspective and align all of its resources toward future goals.
For attracting Azerbaijani youth, the Center for Economic Reforms Analysis and Communication, initiated by the British Council in partnership with the University of Newcastle, invites you to register for the Big IDEA competition.
The competition consists of 4 categories:
• Climate change
• Digital Technology
• Social Impact
• Creativity
It is important to register at the link https://creativespark-bigidea.uk/ to participate in the contest.