İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu "Enterprise Azerbaijan" portalı və ABŞ-ın Nevada Universitetinin (University of Nevada, Reno) Özmen Sahibkarlıq Mərkəzi (Ozmen Center for Entrepreneurship) tərəfindən birgə həyata keçirilən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramında onlayn təlimlər davam edir.
Proqramın ikinci təlim sessiyası “Yaşıl iqtisadiyyat və təsirli startap” mövzusuna həsr olunub və Maltada fəaliyyət göstərən “A8” Akselerasiya Mərkəzinin Layihələr və ekosistem üzrə rəhbəri Gonca Kara tərəfindən təqdim edilib.
Birinci sessiyada Gonca Kara yaşıl iqtisadiyyatın əsas xüsusiyyətləri və formalaşdırdığı dəyərlər barədə ətraflı məlumat verib. O, bu sahənin startaplar üçün hansı yeni ehtiyac və imkanlar yaratdığını konkret nümunələr əsasında izah edib. İkinci sessiyada isə yaşıl iqtisadiyyat istiqamətində həllər təklif edən startapların inkişaf imkanları, qlobal yanaşmalar və metodoloji-texniki yanaşmalar təqdim olunub. Sessiya zamanı Gonca Kara startapçıların çoxsaylı suallarını da cavablandırıb.
Beləliklə, Gonca Karanın təqdimatında keçirilən iki sessiyadan ibarət təlim mərhələsi uğurla başa çatıb. Proqramın növbəti mərhələsində isə startapların ehtiyac və prioritetlərinə uyğun olaraq Gonca xanım tərəfindən mentorluq dəstəyi təqdim olunacaq.

The next training session of the “Startup School 3” project of the Enterprise Azerbaijan portal was held on the topic “Green Economy and Impactful Startup.”
07.08.2025 / 12:54
Within the framework of the “Startup School 3” project, jointly implemented by the Enterprise Azerbaijan portal (operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, CAERC) and the Ozmen Center for Entrepreneurship of the University of Nevada, Reno (USA), online trainings continue as part of the international acceleration program “Green and Digital Silk Road.”
The second training session of the program was dedicated to the topic “Green Economy and Impactful Startup” and was delivered by Gonca Kara, Head of Projects and Ecosystem at the “A8” Acceleration Center operating in Malta.
In the first session, Gonca Kara provided detailed information about the main features of the green economy and the values it creates. She explained, with concrete examples, what new needs and opportunities this field generates for startups. In the second session, the development opportunities of startups offering solutions in the field of green economy, global approaches, and methodological-technical aspects were presented. During the session, Gonca Kara also answered numerous questions from startup founders.
Thus, the two-session training phase conducted by Gonca Kara was successfully completed. At the next stage of the program, Gonca will provide mentorship support tailored to the needs and priorities of startups.