İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı ilə İspaniyanın qlobal texnologiya məktəbi “Ironhack” arasında əməkdaşlıq perspektivlərinə dair görüş keçirilib.
Görüşdə “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov, layihə meneceri Aydan Hüseynzadə, “Coders Azerbaijan”ın təsisçisi Seymur Həmidov və icraçı direktoru Riyad Ağazadə, həmçinin “Ironhack” şirkətinin B2B departamentinin rəhbəri Juanjose Moreno iştirak ediblər.
Görüşün məqsədi Azərbaycan innovasiya ekosisteminin inkişafı üçün beynəlxalq tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi, startapların texnologiya yönümlü bacarıqlarının artırılması və rəqəmsal transformasiya sahəsində qlobal təcrübənin ölkəyə transferidir.
İİTKM-in nümayəndələri “Enterprise Azerbaijan” portalının fəaliyyəti, startap ekosistemində rolu və əsas layihələri barədə məlumat veriblər. Xüsusilə “Startup School 3 – Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramının miqyası, iştirakçı ölkələr, təlim-mentorluq mərhələləri və finalda təqdim olunan innovativ layihələr təqdim edilib.
“Ironhack” nümayəndəsi təşkilatın proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, data analitika və UX/UI dizayn üzrə qlobal tədris modelləri, “bootcamp” proqramları və beynəlxalq əmək bazarına çıxış imkanları barədə məlumat verib.
Tərəflər yerli və qlobal innovasiya ekosistemi ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, Azərbaycan startaplarının qlobal bazarlara çıxışının dəstəklənməsi və birgə layihələrin icrası üzrə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər. Görüşün sonunda qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə ilkin razılıq əldə olunub.

A meeting was held to discuss cooperation perspectives between the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms (CAERC), and Spain’s global technology school “Ironhack.”
The meeting was attended by Isa Gasimov, the head of the “Enterprise Azerbaijan” portal, project manager Aydan Huseynzade, founder of “Coders Azerbaijan” Seymur Hamidov, executive director Riyad Agazade, and Juanjose Moreno, the head of the B2B department at “Ironhack.”
The main purpose of the meeting was to strengthen international partnerships for the development of Azerbaijan’s innovation ecosystem, improve the technology-oriented skills of startups, and transfer global experience in digital transformation to the country.
Representatives of CAERC provided information about the activities of the “Enterprise Azerbaijan” portal, its role in the startup ecosystem, and its major projects. In particular, they presented the scale of the “Startup School 3 - Green and Digital Silk Road” international acceleration program, the participating countries, the training and mentoring stages, and the innovative projects showcased in the final.
The “Ironhack” representative spoke about the organization’s global training models in programming, cybersecurity, data analytics, and UX/UI design, its “bootcamp” programs, and opportunities for entering the international job market.
Both sides discussed possibilities for expanding connections with local and global innovation ecosystems, supporting Azerbaijani startups in accessing global markets, and implementing joint projects. At the end of the meeting, an initial agreement on mutual cooperation was reached.