İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində keçirilən “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramının tərəfdaşı, Stanford Universitetinin professoru və “Synapses Ventures” şirkətinin təsisçisi Murat Baday startaplarla görüş keçirib. Görüş zamanı proqramın final mərhələsi olan “Demo Day” tədbirində seçilmiş startaplara təqdim olunan xüsusi mükafatlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra “Agro Gemtin”, “Science Delta” və digər startap komandaları layihələrinin son vəziyyəti ilə bağlı təqdimat ediblər.
Murat Baday görüş zamanı startaplara “TechDev Entrepreneurship Bootcamp”, “Entrepreneurship Olympiad” və “Synapses”-in 6 aylıq mentorluq proqramlarında ödənişsiz iştirak imkanı verdiklərini bildirərək, gənc startapçıları təbrik edib. O vurğulayıb ki, bu proqramlar startapların sahibkarlıq bacarıqlarını sürətləndirmək, qlobal innovasiya şəbəkələrinə çıxış imkanlarını genişləndirmək və beynəlxalq təcrübə qazanmaq üçün əvəzsiz fürsətlər təqdim edir. Qeyd edək ki, sözügedən proqramlar 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən onlayn mentorluq proqramları ilə başlayacaq. “Entrepreneurship Olympiad”ları isə 2026-cı ilin iyul ayında “Stanford Faculty Club”da (Silikon Vadisində), dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn gənc startapçılar, xüsusilə investorların və digər maraqlı tərəflərin iştirakı ilə keçiriləcəkdir.
“Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 3” layihəsi Azərbaycanın startap ekosisteminin inkişafını dəstəkləmək, beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirmək və gənc sahibkarların qlobal bazarlara çıxışını təmin etmək məqsədilə fəaliyyətini davam etdirir.

Within the framework of the “Startup School 3” project implemented at the initiative of the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), a meeting was held with startups by Murat Baday, partner of the international acceleration program “Green and Digital Silk Road”, Professor at Stanford University, and founder of Synapses Ventures.
During the meeting, detailed information was provided on the special awards offered to startups selected at the final stage of the program, the Demo Day event. Subsequently, startup teams including Agro Gemtin, Science Delta, and others delivered presentations on the current status of their projects.
In his address, Murat Baday announced that selected startups would be granted free participation in the TechDev Entrepreneurship Bootcamp, the Entrepreneurship Olympiad, and Synapses’ six-month mentorship program, congratulating the young entrepreneurs on their achievements. He emphasized that these programs offer invaluable opportunities to accelerate entrepreneurial skills, expand access to global innovation networks, and gain international experience.
It should be noted that the aforementioned programs will commence with online mentorship sessions starting in January 2026, while the Entrepreneurship Olympiads are scheduled to take place in July 2026 at the Stanford Faculty Club in Silicon Valley, with the participation of young entrepreneurs from various countries, as well as investors and other key stakeholders.
The “Startup School 3” project of the Enterprise Azerbaijan portal continues its activities with the aim of supporting the development of Azerbaijan’s startup ecosystem, expanding international cooperation opportunities, and facilitating the integration of young entrepreneurs into global markets.