“Enterprise Azerbaijan” portalı ADPU-da “Startup School 4” layihəsini təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4” layihəsi çərçivəsində növbəti infosessiya Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) keçirilib. İnfosessiyada universitetin bir qrup müəllimi və çoxsaylı tələbə iştirak edib.
Tədbir “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri, dosent İsa Qasımovun təqdimatında “Startap layihələrinin formalaşdırılması və inkişafı” mövzusunda təlimlə başlayıb. Təlim çərçivəsində iştirakçılara startap anlayışı, ideyaların biznes modelinə çevrilməsi və innovativ yanaşmalar barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda, təhsil sektorunda mövcud problemlərin innovativ həll yollarına dair interaktiv müzakirələr aparılıb və iştirakçılar praktiki tapşırıqlar üzərində işləyiblər.
Görüşün davamında tədbir iştirakçılarına “Startup School 4” layihəsi haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, proqram 2026-cı ildə “Beş qitə - 500 startap” şüarı ilə həyata keçirilir və əsas məqsəd yerli startapların qlobal innovasiya ekosisteminə inteqrasiyasını sürətləndirməkdir. Layihə çərçivəsində iştirakçılar üçün beynəlxalq mentorluq, təlim proqramları və investisiya imkanlarına çıxış təmin olunacaqdır.
Qeyd edək ki, “Startup School 4” layihəsinə startapların onlayn qeydiyyatı aktivdir. Layihəyə ideya mərhələsində olan, MVP hazırlığı görən və ya artıq hazır MVP-si olan startaplar müraciət edə bilərlər.

Within the framework of the “Startup School 4” project implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the next information session was held at Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU). The event was attended by a group of faculty members and a large number of students.
The session began with a training on the topic “Formation and Development of Startup Projects,” delivered by Isa Gasimov, Head of the “Enterprise Azerbaijan” portal and Associate Professor. During the training, participants were provided with detailed information about the concept of startups, the transformation of ideas into business models, and innovative approaches. At the same time, interactive discussions were held on innovative solutions to existing problems in the education sector, and participants worked on practical tasks.
In the continuation of the meeting, detailed information was provided about the “Startup School 4” project. It was noted that the program is being implemented in 2026 under the slogan “Five Continents – 500 Startups,” with the main goal of accelerating the integration of local startups into the global innovation ecosystem. Within the project, participants will be provided with access to international mentorship, training programs, and investment opportunities.
It should be noted that online registration for the “Startup School 4” project is currently open. Startups at the idea stage, those working on MVP development, or those who already have a completed MVP can apply.