İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə - 500 startap” proqramı çərçivəsində növbəti təlim və infosessiya Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunub.
Universitetin müəllim heyəti və startap fəaliyyətinə maraq göstərən tələbələrin iştirakı ilə keçirilən görüş startap layihələrinin təqdimatı ilə başlayıb. Bilikdən istifadəyə əsaslanan fəaliyyət növü kimi - startap fəaliyyətinin akademik mühitlə əlaqələri kontekstində müzakirələr aparılıb. Tədbirdə startapların qarşılaşdığı əsas problemlər və bu problemlərin həlli istiqamətində qabaqcıl qlobal təcrübələr öyrənilib.
Təlimdə “Enterprise Azerbaijan” platformasının rəhbəri, dosent İsa Qasımov çıxış edərək startapların effektiv biznes modelinin qurulmasında ideya–ehtiyac–bacarıqlar (ING) mexanizmini izah edib və gənc startapçılara praktiki nümunələr gətirərək tövsiyələr verib.
Sonra “Startup School 4: Five Continents - 500 Startups” proqramı haqqında geniş infosessiya təqdim olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Bildirilib ki, qlobal innovasiya proqramına startapların qeydiyyatı 15 may tarixinədək davam edəcək.
Qeyd edək ki, proqram innovativ ideyaların inkişaf etdirilməsi, startapların beynəlxalq ekosistemə inteqrasiyası və gənc təşəbbüskarların dəstəklənməsi məqsədi daşıyır.

Within the framework of the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” program, implemented by the “Enterprise Azerbaijan” portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the next training session and informational seminar were organized at Sumgait State University.
The meeting, attended by the university’s academic staff and students interested in startup activities, commenced with presentations of startup projects. Discussions were conducted on the relationship between startup activities as a knowledge-based form of activity and the academic environment. The event also addressed the main challenges faced by startups and examined advanced global practices aimed at resolving these issues.
During the training, Associate Professor Isa Gasimov, Head of the “Enterprise Azerbaijan” platform, delivered a presentation explaining the Idea–Need–Skills (INS) mechanism for building effective business models. He also provided practical examples and recommendations for young entrepreneurs.
Subsequently, a comprehensive information session on the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” program was delivered, and participants’ questions were addressed. It was noted that registration for the global innovation program will remain open until May 15.
It should be noted that the program aims to support the development of innovative ideas, facilitate the integration of startups into the international ecosystem, and promote young entrepreneurship.