İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalı ilə Sinqapurda fəaliyyət göstərən süni intellekt (Sİ) və innovasiya həlləri üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq şirkət “InnovNation” arasında onlayn formatda görüş keçirilib.
Görüşün əsas məqsədi Azərbaycan innovasiya ekosisteminin qlobal Sİ və rəqəmsal transformasiya trendlərinə inteqrasiyası, eləcə də startapların beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyən edilməsi olub.
“Enterprise Azerbaijan” portalının layihə meneceri Aydan Hüseynzadə platformanın fəaliyyət istiqamətləri, startap ekosisteminin inkişafına yönəlmiş təşəbbüslər və xüsusilə “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” proqramı barədə geniş təqdimat edib. O, proqram çərçivəsində həyata keçirilən təlim, mentorluq və beynəlxalq şəbəkələşmə imkanlarının region startapları üçün yaratdığı dəyəri vurğulayıb.
Daha sonra “InnovNation” şirkətinin təsisçisi Nileş Batia şirkətin süni intellekt əsaslı innovasiya həlləri, “data-driven” startap akselerasiya modelləri və qlobal innovasiya ekosistemlərində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. O, xüsusilə Sİ əsaslı məhsul inkişafı, startapların miqyasının genişləndirilməsi (scaling), rəqəmsal transformasiya və beynəlxalq investisiya şəbəkələrinə çıxış sahələrində şirkətin təcrübəsini diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı Azərbaycan startap ekosisteminin inkişafı üçün bir sıra potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə ilkin razılıq əldə edilib. Süni intellekt əsaslı startapların “Startup School 4” proqramına inteqrasiyası müzakirə edilib, birgə akselerasiya təşəbbüslərinə baxılıb. Azərbaycan startaplarının qlobal bazarlara çıxışını dəstəkləmək məqsədilə mentorluq və investor şəbəkəsi platformalarının yaradılması nəzərdən keçirilib. Data və süni intellekt əsaslı innovasiya laboratoriyalarının formalaşdırılması vacib hesab edilib. Rəqəmsal transformasiya və “deep tech” sahələrində birgə təlim və bilik mübadiləsi proqramlarının həyata keçirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq planlaşdırılıb.

Между «Enterprise Azerbaijan» и «InnovNation» были обсуждены направления стратегического сотрудничества
06.05.2026 / 12:17
Оператор портала «Enterprise Azerbaijan» — Центр анализа экономических реформ и коммуникации — провёл онлайн-встречу с международной компанией «InnovNation», базирующейся в Сингапуре и специализирующейся на решениях в области искусственного интеллекта (ИИ) и инноваций.
Основной целью встречи стало определение перспектив сотрудничества в направлении интеграции инновационной экосистемы Азербайджана в глобальные тренды ИИ и цифровой трансформации, а также расширение возможностей выхода стартапов на международные рынки.
Менеджер проекта портала «Enterprise Azerbaijan» Айдан Гусейнзаде представила подробную информацию о направлениях деятельности платформы, инициативах, направленных на развитие стартап-экосистемы, а также о программе «Startup School 4: Five Continents – 500 Startups». Она подчеркнула ценность обучающих, менторских и международных сетевых возможностей, реализуемых в рамках программы, для стартапов региона.
Затем основатель компании «InnovNation» Нилеш Батия рассказал о решениях компании в области инноваций на основе искусственного интеллекта, моделях акселерации стартапов, основанных на анализе данных (data-driven), а также о реализуемых проектах в глобальных инновационных экосистемах. Особое внимание он уделил опыту компании в разработке продуктов на базе ИИ, масштабировании стартапов (scaling), цифровой трансформации и обеспечении доступа к международным инвестиционным сетям.
В ходе встречи было достигнуто предварительное соглашение по ряду потенциальных направлений сотрудничества для развития стартап-экосистемы Азербайджана. Обсуждалась интеграция стартапов на основе ИИ в программу «Startup School 4», рассмотрены совместные акселерационные инициативы. Также было предложено создание платформ менторства и инвесторских сетей для поддержки выхода азербайджанских стартапов на глобальные рынки. Важным признано формирование инновационных лабораторий на базе данных и искусственного интеллекта. Запланировано сотрудничество в области реализации совместных образовательных и обменных программ знаний в сфере цифровой трансформации и deep tech.