“Startup School 4” çərçivəsində Mingəçevir Dövlət Universiteti ilə infosessiya təşkil olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” proqramı çərçivəsində növbəti görüş Mingəçevir Dövlət Universitetinin müəllim və tələbələri ilə onlayn formatda baş tutub. Görüşdə startapların formalaşdırılması və inkişafı istiqamətində metodologiyalar işlənilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
“Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov bildirib ki, “Startup School 4” layihəsinə dünyanın qabaqcıl innovasiya ekosistemlərindən vençur fondlar və peşəkar mentorlar cəlb olunub. Qlobal ekosistemdən əsas tərəfdaşlar “Synapses Ventures”, “TechDev Academy”, “One Bsc Gate” (ABŞ); “Silk Road High Tech Park Association” (Çin); “Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade” (Pakistan); “The Caucasus-Asia Center” (Hindistan); ATUİAB (Özbəkistan); “DELPHI LTD” (Madaqaskar), "New Mansoura University" (Misir), "Leadership and Good Governance Institute”, "Ethiopian Public Service University" (Efiopiya) (Afrika); “MH INSPIRES PTY LTD” (Avstraliya); “LICORNE GULF investment” (Qətər); “Deep Tech Foundry”, “Bold Future Global” (Malta); “The Brutally Honest Ecosystem” (Finlandiya); “BeHumbo” (Estoniya); “BuzzFactory” (Rusiya), OSTİM Texniki Universiteti, Kapadokya Texnoparkı, Niğde Universiteti Texnoparkı, “Fauna Venture Studio”  (Türkiyə) və digər qurumlardır.
Proqramın yerli tərəfdaşları isə Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi, "Caucasus Ventures", "SABAH.HUB", “Innoland” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, “Founder Club”, “Yeni Fikir”, “Coders Azerbaijan”, “BERC&Partners”, “Innovation Management and TRIZ Institute” MMC və media tərəfdaşları “Real TV”, "Report" müstəqil informasiya agentliyi, “Trend” İnformasiya Agentliyi, “Edumap” Təhsil Portalıdır.
Layihənin mühüm elementlərindən biri “TEI Forum 2026” (Trade, Export & Innovation Forum) ilə qurulan tərəfdaşlıqdır. “Startup School 4” layihəsinin yekun mərhələsi olan “Demo Day” tədbirinin 30-31 oktyabr 2026-cı il tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “TEI Forum 2026” çərçivəsində eyni məkan və tarixdə təşkil olunması nəzərdə tutulur. Bu o deməkdir ki, startaplar “Demo Day” tədbirində 500-dən çox sahibkar, investor və biznes nümayəndəsi ilə birbaşa əlaqə qurmaq, potensial tərəfdaşlıqlar yaratmaq və investisiya imkanlarını genişləndirmək üçün unikal imkanlara sahib olacaqlar.

Оператором портала «Enterprise Azerbaijan», действующего при Центре анализа экономических реформ и коммуникации, в рамках программы «Startup School 4: Пять континентов – 500 стартапов» была проведена очередная онлайн-встреча с преподавателями и студентами Мингячевирского государственного университета. В ходе встречи были разработаны методологии формирования и развития стартапов, а также даны ответы на вопросы участников.
Руководитель портала «Enterprise Azerbaijan» Иса Гасымов отметил, что к проекту «Startup School 4» привлечены венчурные фонды и профессиональные менторы из ведущих инновационных экосистем мира. Основными международными партнёрами глобальной экосистемы являются «Synapses Ventures», «TechDev Academy», «One Bsc Gate» (США); «Silk Road High Tech Park Association» (Китай); «Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade» (Пакистан); «The Caucasus-Asia Center» (Индия); ATUIAB (Узбекистан); «DELPHI LTD» (Мадагаскар), «New Mansoura University» (Египет), «Leadership and Good Governance Institute», «Ethiopian Public Service University» (Эфиопия, Африка); «MH INSPIRES PTY LTD» (Австралия); «LICORNE GULF investment» (Катар); «Deep Tech Foundry», «Bold Future Global» (Мальта); «The Brutally Honest Ecosystem» (Финляндия); «BeHumbo» (Эстония); «BuzzFactory» (Россия), Технический университет OSTİM, Технопарк Каппадокии, Технопарк Университета Нигде, «Fauna Venture Studio» (Турция) и другие организации.
Местными партнёрами программы являются Агентство интеллектуальной собственности, Агентство развития экономических зон, «Caucasus Ventures», «SABAH.HUB», Инкубационно-акселерационный центр «Innoland», Центр аграрных инноваций, «Founder Club», «Yeni Fikir», «Coders Azerbaijan», «BERC&Partners», ООО «Innovation Management and TRIZ Institute», а также медиа-партнёры — «Real TV», независимое информационное агентство «Report», информационное агентство «Trend» и образовательный портал «Edumap».
Одним из важных элементов проекта является партнёрство с форумом «TEI Forum 2026» (Trade, Export & Innovation Forum). Финальный этап проекта «Startup School 4» — мероприятие «Demo Day» — планируется провести 30–31 октября 2026 года в Бакинском Конгресс-центре в рамках «TEI Forum 2026», в те же даты и на той же площадке. Это означает, что стартапы получат уникальную возможность напрямую установить контакты с более чем 500 предпринимателями, инвесторами и представителями бизнеса, создать потенциальные партнёрства и расширить инвестиционные возможности.