İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Universitetində təlim və infosessiya təşkil olunub. Tədbir startap ekosistemi, innovativ sahibkarlıq, ideyanın biznes modelinə çevrilməsi və qlobal bazarlara çıxış imkanları mövzularını əhatə edib.
Universitetin professor-müəllim heyətinə və tələbələrinə “Startup School 4” proqramının əsas məqsədləri, iştirak imkanları və seçim mərhələləri barədə məlumat verilib. “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov bildirib ki, proqrama dünyanın qabaqcıl innovasiya ekosistemlərindən vençur fondları, texnoparklar və peşəkar mentorlar cəlb olunub. Bu, startapların beynəlxalq şəbəkələrə inteqrasiyası, investorlarla əlaqələrinin qurulması və qlobal bazarlara çıxışı baxımından mühüm platformadır.
Layihənin qlobal tərəfdaşları sırasında “Synapses Ventures”, “TechDev Academy”, “One Bsc Gate” (ABŞ), “Silk Road High Tech Park Association” (Çin), “Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade” (Pakistan), “The Caucasus-Asia Center” (Hindistan), ATUİAB (Özbəkistan), “DELPHI LTD” (Madaqaskar), “New Mansoura University” (Misir), “Leadership and Good Governance Institute”, “Ethiopian Public Service University” (Efiopiya), “MH INSPIRES PTY LTD” (Avstraliya), “LICORNE GULF investment” (Qətər), “Deep Tech Foundry”, “Bold Future Global” (Malta), “The Brutally Honest Ecosystem” (Finlandiya), “BeHumbo” (Estoniya), “BuzzFactory” (Rusiya), OSTİM Texniki Universiteti, Kapadokya Texnoparkı, Niğde Universiteti Texnoparkı və “Fauna Venture Studio” (Türkiyə) yer alır.
Proqramın yerli tərəfdaşları isə Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi, “Caucasus Ventures”, “SABAH.HUB”, “Innoland” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, “Founder Club”, “Yeni Fikir”, “Coders Azerbaijan”, “BERC&Partners”, “Innovation Management and TRIZ Institute” MMC-dir. Media tərəfdaşları sırasında isə “Real TV”, “Report” İnformasiya Agentliyi, “Trend” İnformasiya Agentliyi və “Edumap” təhsil portalı və s. qurumlardır.
“Startup School 4” layihəsinin yekun mərhələsi olan “Demo Day” tədbirinin 30–31 oktyabr 2026-cı il tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “TEI Forum 2026” çərçivəsində təşkili nəzərdə tutulur.

A training and information session was organized at Azerbaijan University within the framework of the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" program, implemented by the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The event covered the startup ecosystem, innovative entrepreneurship, transforming an idea into a business model, and opportunities for accessing global markets.
The faculty and students of the university were informed about the primary objectives of the "Startup School 4" program, participation opportunities, and selection stages. Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, stated that venture capital funds, technoparks, and professional mentors from the world's leading innovation ecosystems have been involved in the program. This serves as a vital platform for the integration of startups into international networks, establishing connections with investors, and accessing global markets.
The program's global partners include "Synapses Ventures," "TechDev Academy," "One Bsc Gate" (USA), "Silk Road High Tech Park Association" (China), "Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade" (Pakistan), "The Caucasus-Asia Center" (India), ATUİAB (Uzbekistan), "DELPHI LTD" (Madagascar), "New Mansoura University" (Egypt), "Leadership and Good Governance Institute," "Ethiopian Public Service University" (Ethiopia), "MH INSPIRES PTY LTD" (Australia), "LICORNE GULF investment" (Qatar), "Deep Tech Foundry," "Bold Future Global" (Malta), "The Brutally Honest Ecosystem" (Finland), "BeHumbo" (Estonia), "BuzzFactory" (Russia), OSTİM Technical University, Kapadokya Technopark, Niğde University Technopark, and "Fauna Venture Studio" (Türkiye).
Local partners of the program include the Intellectual Property Agency, the Economic Zones Development Agency, "Caucasus Ventures," "SABAH.HUB," "Innoland" Incubation and Acceleration Center, Agrarian Innovation Center, "Founder Club," "Yeni Fikir," "Coders Azerbaijan," "BERC&Partners," and "Innovation Management and TRIZ Institute" LLC. Media partners include "Real TV," "Report" News Agency, "Trend" News Agency, and the "Edumap" Education Portal, among others.
The "Demo Day" event, the final stage of the "Startup School 4" project, is scheduled to take place within the framework of the "TEI Forum 2026" (Trade, Export & Innovation Forum), which will be held on October 30–31, 2026, at the Baku Congress Center.