İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Universitetində təlim və infosessiya təşkil olunub. Tədbir startap ekosistemi, innovativ sahibkarlıq, ideyanın biznes modelinə çevrilməsi və qlobal bazarlara çıxış imkanları mövzularını əhatə edib.
Universitetin professor-müəllim heyətinə və tələbələrinə “Startup School 4” proqramının əsas məqsədləri, iştirak imkanları və seçim mərhələləri barədə məlumat verilib. “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov bildirib ki, proqrama dünyanın qabaqcıl innovasiya ekosistemlərindən vençur fondları, texnoparklar və peşəkar mentorlar cəlb olunub. Bu, startapların beynəlxalq şəbəkələrə inteqrasiyası, investorlarla əlaqələrinin qurulması və qlobal bazarlara çıxışı baxımından mühüm platformadır.
Layihənin qlobal tərəfdaşları sırasında “Synapses Ventures”, “TechDev Academy”, “One Bsc Gate” (ABŞ), “Silk Road High Tech Park Association” (Çin), “Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade” (Pakistan), “The Caucasus-Asia Center” (Hindistan), ATUİAB (Özbəkistan), “DELPHI LTD” (Madaqaskar), “New Mansoura University” (Misir), “Leadership and Good Governance Institute”, “Ethiopian Public Service University” (Efiopiya), “MH INSPIRES PTY LTD” (Avstraliya), “LICORNE GULF investment” (Qətər), “Deep Tech Foundry”, “Bold Future Global” (Malta), “The Brutally Honest Ecosystem” (Finlandiya), “BeHumbo” (Estoniya), “BuzzFactory” (Rusiya), OSTİM Texniki Universiteti, Kapadokya Texnoparkı, Niğde Universiteti Texnoparkı və “Fauna Venture Studio” (Türkiyə) yer alır.
Proqramın yerli tərəfdaşları isə Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi, “Caucasus Ventures”, “SABAH.HUB”, “Innoland” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, “Founder Club”, “Yeni Fikir”, “Coders Azerbaijan”, “BERC&Partners”, “Innovation Management and TRIZ Institute” MMC-dir. Media tərəfdaşları sırasında isə “Real TV”, “Report” İnformasiya Agentliyi, “Trend” İnformasiya Agentliyi və “Edumap” təhsil portalı və s. qurumlardır.
“Startup School 4” layihəsinin yekun mərhələsi olan “Demo Day” tədbirinin 30–31 oktyabr 2026-cı il tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “TEI Forum 2026” çərçivəsində təşkili nəzərdə tutulur.

В рамках программы «Startup School 4: Пять континентов – 500 стартапов», реализуемой порталом «Enterprise Azerbaijan» Центра анализа экономических реформ и коммуникации, в Азербайджанском университете были организованы тренинг и информационная сессия. Мероприятие охватило темы стартап-экосистемы, инновационного предпринимательства, превращения идеи в бизнес-модель и возможностей выхода на глобальные рынки.
Профессорско-преподавательскому составу и студентам университета была представлена информация об основных целях программы «Startup School 4», возможностях участия и этапах отбора. Руководитель портала «Enterprise Azerbaijan» Иса Гасымов отметил, что к программе привлечены венчурные фонды, технопарки и профессиональные менторы из ведущих инновационных экосистем мира. Это является важной платформой для интеграции стартапов в международные сети, установления связей с инвесторами и выхода на глобальные рынки.
Среди глобальных партнёров проекта — «Synapses Ventures», «TechDev Academy», «One Bsc Gate» (США), «Silk Road High Tech Park Association» (Китай), «Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade» (Пакистан), «The Caucasus-Asia Center» (Индия), ATUIAB (Узбекистан), «DELPHI LTD» (Мадагаскар), «New Mansoura University» (Египет), «Leadership and Good Governance Institute», «Ethiopian Public Service University» (Эфиопия), «MH INSPIRES PTY LTD» (Австралия), «LICORNE GULF investment» (Катар), «Deep Tech Foundry», «Bold Future Global» (Мальта), «The Brutally Honest Ecosystem» (Финляндия), «BeHumbo» (Эстония), «BuzzFactory» (Россия), Технический университет OSTİM, Технопарк Каппадокии, Технопарк Университета Нигде и «Fauna Venture Studio» (Турция).
Местными партнёрами программы являются Агентство интеллектуальной собственности, Агентство развития экономических зон, «Caucasus Ventures», «SABAH.HUB», Инкубационно-акселерационный центр «Innoland», Центр аграрных инноваций, «Founder Club», «Yeni Fikir», «Coders Azerbaijan», «BERC&Partners», ООО «Innovation Management and TRIZ Institute». Среди медиапартнёров — «Real TV», информационное агентство «Report», информационное агентство «Trend», образовательный портал «Edumap» и другие организации.
Финальный этап проекта «Startup School 4» — мероприятие «Demo Day» — планируется провести 30–31 октября 2026 года в рамках «TEI Forum 2026» в Бакинском Конгресс-центре.