İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” qlobal innovasiya proqramına seçilən startapların siyahısı açıqlanıb.
15 ölkənin 40-a yaxın şəhərindən seçilən layihələrin adları ilə tanış olmaq üçün linkə daxil olun:
https://startupschool.az/en/selected-startups
Proqramda iştirak hüququ qazanan startaplara növbəti mərhələdə qlobal ekosistemin qabaqcıl təcrübələrinə əsasən təlim və mentorluq xidmətləri göstəriləcək.
“Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” proqramı 5 qitədən (Amerika, Afrika, Avropa, Asiya, Avstraliya) 40-dan çox təşkilatla əməkdaşlıq edir. Onlardan 9-u vençur fond, digərləri texnologiya şirkətləridir.
“Startup School 4” proqramının qlobal innovasiya ekosistemindən tərəfdaşları “Synapses Ventures”, “TechDev Academy”, “One Bsc Gate” (ABŞ); “Silk Road High Tech Park Association” (Çin); “Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade” (Pakistan); “The Caucasus-Asia Center” (Hindistan); ATUİAB (Özbəkistan); “DELPHI LTD” (Madaqaskar), "New Mansoura University" (Misir), "Leadership and Good Governance Institute”, "Ethiopian Public Service University" (Efiopiya) (Afrika); “MH INSPIRES PTY LTD” (Avstraliya); “LICORNE GULF investment” (Qətər); “Deep Tech Foundry”, “Bold Future Global” (Malta); “The Brutally Honest Ecosystem” (Finlandiya); “BeHumbo” (Estoniya); “BuzzFactory” (Rusiya), OSTİM Texniki Universiteti, Kapadokya Texnoparkı, Niğde Universiteti Texnoparkı, “Fauna Venture Studio” (Türkiyə) və sair qurumlardır.
Layihənin yerli tərəfdaşları isə Əqli Mülkiyyət Agentliyi, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi, "Caucasus Ventures", "SABAH.HUB", Innoland İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, Aqrar İnnovasiya Mərkəzi, “Founder Club”, “Yeni Fikir”, “Coders Azerbaijan”, “BERC&Partners”, “Innovation Management and TRIZ Institute” MMC və media tərəfdaşları “Real Tv”, "Report" müstəqil informasiya agentliyi, “Trend” İnformasiya Agentliyi, “Edumap” Təhsil Portalıdır.
“Startup School 4” layihəsinin yekun mərhələsi olan “Demo Day” tədbirinin 30-31 oktyabr 2026-cı il tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “TEI Forum 2026” çərçivəsində həmin tədbirlə eyni məkan və tarixdə təşkil olunması nəzərdə tutulur. Beləliklə, startaplar “Demo Day” tədbirində 500-dən çox sahibkar, investor və biznes nümayəndəsi ilə birbaşa əlaqə qurmaq, potensial tərəfdaşlıqlar yaratmaq və investisiya imkanlarını genişləndirmək üçün unikal imkanlara sahib olacaqlar.
Qeyd edək ki, “Startup School 4” çərçivəsində indiyədək 50-ə yaxın təlim və infosessiya keçirilib. Bu görüşlərdə 3000-dən çox iştirakçı qeydə alınıb.

Центр анализа экономических реформ и коммуникации объявил список стартапов, отобранных в рамках глобальной инновационной программы «Startup School 4: Пять континентов – 500 стартапов», реализуемой порталом «Enterprise Azerbaijan».
Чтобы ознакомиться с названиями проектов, отобранных из почти 40 городов 15 стран, перейдите по ссылке:
https://startupschool.az/en/selected-startups
Стартапам, получившим право участия в программе, на следующем этапе будут предоставлены обучающие и менторские услуги, основанные на передовом опыте глобальной экосистемы.
Программа «Startup School 4: Five Continents – 500 Startups» сотрудничает более чем с 40 организациями с 5 континентов (Америка, Африка, Европа, Азия, Австралия). Из них 9 являются венчурными фондами, остальные — технологические компании.
Среди глобальных партнёров программы «Startup School 4» — «Synapses Ventures», «TechDev Academy», «One Bsc Gate» (США); «Silk Road High Tech Park Association» (Китай); «Khyber Pakhtunkhwa Board of Investment and Trade» (Пакистан); «The Caucasus-Asia Center» (Индия); ATUİAB (Узбекистан); «DELPHI LTD» (Мадагаскар), «New Mansoura University» (Египет), «Leadership and Good Governance Institute», «Ethiopian Public Service University» (Эфиопия) (Африка); «MH INSPIRES PTY LTD» (Австралия); «LICORNE GULF investment» (Катар); «Deep Tech Foundry», «Bold Future Global» (Мальта); «The Brutally Honest Ecosystem» (Финляндия); «BeHumbo» (Эстония); «BuzzFactory» (Россия), Технический университет OSTİM, Каппадокийский технопарк, технопарк Университета Нигде, «Fauna Venture Studio» (Турция) и другие организации.
Местными партнёрами проекта являются Агентство по интеллектуальной собственности, Агентство развития экономических зон, «Caucasus Ventures», «SABAH.HUB», Инкубационно-акселерационный центр Innoland, Центр аграрных инноваций, «Founder Club», «Yeni Fikir», «Coders Azerbaijan», «BERC&Partners», ООО «Innovation Management and TRIZ Institute», а также медиапартнёры — «Real TV», независимое информационное агентство «Report», информационное агентство «Trend» и образовательный портал «Edumap».
Финальный этап проекта «Startup School 4» — мероприятие «Demo Day» — планируется провести 30–31 октября 2026 года в рамках «TEI Forum 2026» в Бакинском конгресс-центре, в те же даты и на той же площадке. Таким образом, стартапы получат уникальную возможность напрямую взаимодействовать с более чем 500 предпринимателями, инвесторами и представителями бизнеса, налаживать потенциальные партнёрства и расширять инвестиционные возможности.
Отметим, что в рамках «Startup School 4» на сегодняшний день проведено около 50 тренингов и информационных сессий, в которых приняли участие более 3000 человек.