“Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School 4: Beş qitə, 500 startap” qlobal innovasiya proqramının “Liderlik və komanda idarəetməsi” (Leadership and Team Management) modulu çərçivəsində növbəti təlim sessiyası təşkil olunub. Sessiya Türkiyənin OSTİM Technical University-nin prorektoru Ünsal Sığrı tərəfindən təqdim edilib.
Modulun ikinci sessiyası liderlik bacarıqlarının praktik müstəvidə inkişafına həsr olunub. Təlim zamanı iştirakçılar özünüqiymətləndirmə metodları, fərdi liderlik potensialının müəyyənləşdirilməsi, qərarvermə prosesində fokusun qorunması və şəxsi inkişaf strategiyalarının formalaşdırılması istiqamətində müxtəlif interaktiv tapşırıqlarda iştirak ediblər.
Sessiya çərçivəsində real situasiyalar və praktiki nümunələr (case studies) əsasında liderlərin qarşılaşdığı çağırışlar təhlil olunub, onların həlli yolları müzakirə edilib. İştirakçılar komanda daxilində effektiv ünsiyyət, prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi, məsuliyyət bölgüsü və çevik qərarvermə bacarıqlarını inkişaf etdirməyə yönəlmiş fəaliyyətlər həyata keçiriblər.
Təlimçi vurğulayıb ki, uğurlu liderlik yalnız nəzəri biliklərə deyil, həm də davamlı özünüqiymətləndirmə, öyrənilən bacarıqların praktik tətbiqi və real iş mühitində düzgün qərarlar qəbul etmək bacarığına əsaslanır. Bu baxımdan interaktiv tapşırıqlar və real biznes nümunələrinin təhlili liderlik kompetensiyalarının möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayır.
Sessiyanın müddətində iştirakçılar fərdi inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirərək öz liderlik bacarıqlarını qiymətləndirib, əldə etdikləri bilik və yanaşmaların startap fəaliyyətində tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə, 500 startap” proqramı iştirakçıların innovativ ideyalarını qlobal bazarlara çıxarmaq, investisiya imkanlarına çıxışını genişləndirmək və beynəlxalq innovasiya ekosisteminə inteqrasiyasını dəstəkləmək məqsədi daşıyır.

Следующая сессия обучения была организована в рамках модуля «Лидерство и управление командой» глобальной инновационной программы «Startup School 4: Five Continents, 500 Startups» портала «Enterprise Azerbaijan». Сессию провел Унсал Сыгры, проректор Технического университета OSTİM в Турции.
Вторая сессия модуля была посвящена развитию лидерских навыков на практическом уровне. В ходе обучения участники выполняли различные интерактивные задания, направленные на методы самооценки, выявление индивидуального лидерского потенциала, поддержание концентрации внимания в процессе принятия решений и формирование стратегий личностного развития.
В рамках сессии были проанализированы проблемы, с которыми сталкиваются лидеры, на основе реальных ситуаций и практических примеров (кейс-стади), а также обсуждены пути их решения. Участники выполнили задания, направленные на развитие эффективной коммуникации внутри команды, расстановку приоритетов, распределение обязанностей и развитие навыков гибкого принятия решений.
Тренер подчеркнул, что успешное лидерство основано не только на теоретических знаниях, но и на непрерывной самооценке, практическом применении полученных навыков и способности принимать правильные решения в реальной рабочей среде. В этом контексте важную роль в укреплении лидерских компетенций играют интерактивные задания и анализ реальных бизнес-примеров.
В ходе сессии участники определили индивидуальные направления развития, оценили свои лидерские навыки и обменялись мнениями о применении полученных знаний и подходов в деятельности стартапов.
Следует отметить, что программа «Startup School 4: Five Continents, 500 Startups» направлена на поддержку участников в выводе их инновационных идей на глобальные рынки, расширении доступа к инвестиционным возможностям и интеграции в международную инновационную экосистему.