Proqramın “İnkişaf etməkdə olan bazarlarda startap quruculuğu” (Startup Building in Emerging Markets) modulu çərçivəsində təşkil olunan “İnkişaf etməkdə olan bazarlarda startap quruculuğu: Afrika startap ekosistemindən öyrənilən dərslər və qlobal sahibkarlar üçün imkanlar” (Startup Building in Emerging Markets: Lessons from Africa's Startup Ecosystem and Opportunities for Global Entrepreneurs) mövzusunda sessiya “DELPHI Group” şirkətinin təsisçisi Andriamijoro Mino tərəfindən keçirilib.
Təlim zamanı iştirakçılara Afrika startap ekosisteminin inkişaf xüsusiyyətləri, inkişaf etməkdə olan bazarlarda sahibkarlığın formalaşmasına təsir edən amillər, innovativ biznes modelləri və qlobal sahibkarlar üçün mövcud imkanlar barədə ətraflı məlumat verilib. Sessiyada məhdud resurslar şəraitində dayanıqlı bizneslərin qurulması, bazar ehtiyaclarına uyğun həllərin hazırlanması və inkişaf etməkdə olan bazarlarda fəaliyyət göstərən startapların uğur təcrübələri müzakirə olunub. Təlimçi Afrika ölkələrində formalaşan innovasiya ekosistemlərinin xüsusiyyətlərini təqdim edərək, bu bazarlarda fəaliyyət göstərən startapların qarşılaşdığı çağırışlar və onları uğura aparan amillər barədə fikirlərini bölüşüb.
Bununla yanaşı, sessiyada inkişaf etməkdə olan bazarlarda investisiya imkanları, beynəlxalq tərəfdaşlıqların qurulması, qlobal bazarlara inteqrasiya və müxtəlif regionlar arasında əməkdaşlıq perspektivləri də diqqət mərkəzində olub.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” proqramı yerli innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə vermək, innovativ sahibkarların bilik və bacarıqlarını artırmaq, onların beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirmək və investisiyaya çıxış imkanlarını gücləndirmək məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrindən cəlb olunan ekspertlərin iştirakı ilə davam edir.

A training dedicated to startup building in emerging markets was held within the “Startup School 4” program of the “Enterprise Azerbaijan” portal
17.07.2026 / 11:17
The next training session was held within the framework of the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” global innovation program, implemented at the initiative of the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The session on the topic “Startup Building in Emerging Markets: Lessons from Africa's Startup Ecosystem and Opportunities for Global Entrepreneurs”, organized within the “Startup Building in Emerging Markets” module of the program, was held by Andriamirojoro Mino, founder of the “DELPHI Group”.
During the training, the participants were provided with detailed information about the development characteristics of the African startup ecosystem, factors affecting the formation of entrepreneurship in emerging markets, innovative business models and existing opportunities for global entrepreneurs. The session discussed building sustainable businesses in conditions of limited resources, developing solutions that meet market needs, and the success stories of startups operating in emerging markets. The trainer presented the characteristics of innovation ecosystems formed in African countries, shared his views on the challenges faced by startups operating in these markets, and the factors that lead to their success.
In addition, the session also focused on investment opportunities in emerging markets, establishing international partnerships, integration into global markets, and prospects for cooperation between different regions.
It should be noted that the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” program continues with the participation of experts from different countries of the world in order to contribute to the development of the local innovation ecosystem, improve the knowledge and skills of innovative entrepreneurs, expand their access to international markets, and strengthen their access to investment.