“Enterprise Azerbaijan” və “Invest in Türkiye” arasında “GITEX AI Türkiye” üzrə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub
29.07.2026 / 11:04
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) tabeliyində fəaliyyət göstərən “Enterprise Azerbaijan” portalı ilə Türkiyə Respublikası Prezident Administrasiyasının İnvestisiya və Maliyyə Ofisinin (Invest in Türkiye) nümayəndələri arasında onlayn görüş keçirilib.
Görüş zamanı 9–10 sentyabr 2026-cı il tarixlərində İstanbul Sərgi Mərkəzində (Istanbul Expo Center) keçiriləcək “GITEX AI Türkiye” beynəlxalq texnologiya tədbiri, tədbirin təqdim etdiyi imkanlar və Azərbaycan innovasiya ekosisteminin bu platformada təmsil olunması istiqamətində potensial əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, “GITEX AI Türkiye” Türkiyədə ilk dəfə təşkil olunacaq və süni intellekt, bulud texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik, fintech və digər yeni texnologiyalar sahəsində fəaliyyət göstərən aparıcı texnologiya şirkətlərini, startapları və sahənin qabaqcıl mütəxəssislərini bir araya gətirəcək. Tədbir çərçivəsində startapların, investorların, texnologiya şirkətlərinin, dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin görüşləri, yeni biznes əlaqələrinin qurulması və investisiya tərəfdaşlıqlarının formalaşdırılması üçün geniş imkanların yaradılması nəzərdə tutulur.
Görüşdə Azərbaycan startaplarının “GITEX AI Türkiye”-də iştirakı, innovativ şirkətlərin beynəlxalq investorlar və tərəfdaşlarla əlaqələndirilməsi, Azərbaycan texnologiya ekosisteminin Türkiyə və qlobal bazarlarda tanıdılması, həmçinin iki ölkənin innovasiya və sahibkarlıq ekosistemləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər Azərbaycan və Türkiyə arasında son illərdə innovasiya, startap və sahibkarlıq sahələrində formalaşan əməkdaşlığın “GITEX AI Türkiye” kimi beynəlxalq platformalar vasitəsilə daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Görüş zamanı “Enterprise Azerbaijan” tərəfindən Azərbaycan innovasiya ekosisteminin potensialının beynəlxalq platformalarda təşviqi, yerli startapların qlobal bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və investorlarla əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.

"Enterprise Azerbaijan" and "Invest in Türkiye" discussed cooperation opportunities at "GITEX AI Türkiye"
29.07.2026 / 11:04
An online meeting was held between the “Enterprise Azerbaijan” portal operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and representatives of the Investment and Finance Office of the Presidential Administration of the Republic of Turkey (Invest in Türkiye).
During the meeting, the “GITEX AI Türkiye” international technology event to be held at the Istanbul Expo Center on September 9-10, 2026, the opportunities offered by the event, and potential cooperation issues in representing the Azerbaijani innovation ecosystem on this platform were discussed.
It was noted that “GITEX AI Türkiye” will be organized for the first time in Turkey and will bring together leading technology companies, startups, and leading experts in the field operating in the fields of artificial intelligence, cloud technologies, cybersecurity, fintech, and other new technologies. The event is intended to create ample opportunities for meetings of startups, investors, technology companies, representatives of the public and private sectors, establishing new business relationships, and forming investment partnerships.
The meeting exchanged views on the participation of Azerbaijani startups in GITEX AI Türkiye, connecting innovative companies with international investors and partners, promoting the Azerbaijani technology ecosystem in Turkey and global markets, as well as the prospects for expanding cooperation between the innovation and entrepreneurship ecosystems of the two countries.
The parties emphasized the importance of further developing the cooperation that has been formed between Azerbaijan and Turkey in the fields of innovation, startups and entrepreneurship in recent years through international platforms such as GITEX AI Türkiye.
During the meeting, the importance of continuing cooperation in promoting the potential of the Azerbaijani innovation ecosystem on international platforms by Enterprise Azerbaijan, expanding access to global markets for local startups and strengthening relations with investors was noted.