İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Enterprise Azerbaijan” portalının həyata keçirdiyi “Startup School 4: Beş qitə – 500 startap” qlobal innovasiya proqramında onlayn təlim mərhələsi uğurla başa çatıb.
Təlimlər çərçivəsində 11 modul üzrə ümumilikdə 20 sessiya keçirilib. Sessiyalarda beş qitədən peşəkar mentorlar, o cümlədən sahibkarlar, investorlar, professorlar və ekosistemin digər iştirakçıları ekspert qismində çıxış ediblər.
Proqramda dayanıqlı iqtisadiyyat, rəqəmsallaşma, süni intellekt, liderlik və komanda idarəetməsi, marketinq, satış strategiyaları, innovasiya və məhsul idarəetməsi, əqli mülkiyyət, biznesin inkişafı, investisiyaya hazırlıq və digər aktual istiqamətlər əhatə olunub.
Onlayn təlim mərhələsinə 15 ölkədən seçilmiş 200-dən çox startap layihəsi cəlb olunub.
İnteraktiv sessiyalarda iştirakçılara nəzəri biliklərlə yanaşı, real biznes situasiyaları üzrə praktiki nümunələr təqdim edilib. Təlimlər startapların öz biznes modellərini təkmilləşdirməsinə, bazar imkanlarını daha düzgün qiymətləndirməsinə, məhsul və xidmətlərini inkişaf etdirməsinə, satış və marketinq strategiyalarını formalaşdırmasına, eləcə də investisiya prosesinə daha hazırlıqlı yanaşmasına töhfə verib.
Beləliklə, “Startup School 4” müxtəlif ölkələrdən olan startaplar üçün bilik mübadiləsi, beynəlxalq ekspertlərlə əlaqə və yeni əməkdaşlıq imkanlarının formalaşdırılması baxımından vahid platforma rolunu oynayıb.
Proqramın növbəti mərhələsində startap komandalarına onların fərdi ehtiyacları və inkişaf istiqamətləri nəzərə alınmaqla mentor dəstəyi göstəriləcək. Mentor dəstəyi çərçivəsində komandaların qarşılaşdıqları konkret çağırışların müəyyənləşdirilməsi, biznes və məhsul strategiyalarının təkmilləşdirilməsi, bazara çıxış, satış, marketinq, investisiya və digər istiqamətlər üzrə fərdi məsləhətlərin təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Startup School 4” proqramı startapların inkişafının dəstəklənməsi, beynəlxalq ekosistemlə əlaqələrinin gücləndirilməsi və Azərbaycan startaplarının qlobal bazarlara çıxış imkanlarının artırılması məqsədi daşıyır.

Успешно завершился онлайн-этап обучения в рамках глобальной инновационной программы «Школа стартапов 4: Пять континентов – 500 стартапов», реализуемой порталом «Enterprise Azerbaijan» Центра анализа экономических реформ и коммуникаций.
В рамках обучения было проведено 20 сессий по 11 модулям. В качестве экспертов на сессиях выступили профессиональные наставники с пяти континентов, включая предпринимателей, инвесторов, профессоров и других участников экосистемы.
Программа охватывала такие области, как устойчивая экономика, цифровизация, искусственный интеллект, лидерство и управление командой, маркетинг, стратегии продаж, инновации и управление продуктами, интеллектуальная собственность, развитие бизнеса, подготовка инвестиций и другие актуальные направления.
В онлайн-этапе обучения приняли участие более 200 стартап-проектов, отобранных из 15 стран.
В интерактивных сессиях участники получили теоретические знания, а также практические примеры реальных бизнес-ситуаций. Тренинги способствовали улучшению бизнес-моделей стартапов, более точной оценке рыночных возможностей, развитию продуктов и услуг, формулированию стратегий продаж и маркетинга, а также более подготовленному подходу к инвестиционному процессу.
Таким образом, «Школа стартапов 4» сыграла роль единой платформы для стартапов из разных стран в плане обмена знаниями, общения с международными экспертами и формирования новых возможностей сотрудничества.
На следующем этапе программы командам стартапов будет предоставлена поддержка наставников с учетом их индивидуальных потребностей и направлений развития. В рамках поддержки наставников планируется выявление конкретных проблем, стоящих перед командами, совершенствование бизнес- и продуктовых стратегий, предоставление индивидуальных консультаций по вопросам выхода на рынок, продаж, маркетинга, инвестиций и других областях.
Следует отметить, что программа «Школа стартапов 4» направлена на поддержку развития стартапов, укрепление их связей с международной экосистемой и расширение возможностей азербайджанских стартапов для выхода на глобальные рынки.