İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) Böyük Britaniyanın Nyu Kasl Universiteti ilə birgə ali təhsil müəllimləri üçün tədris və öyrənmə strategiyasının formalaşdırılmasına dair iki günlük seminar təşkil edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində keçirilən seminarda Nyu Kasl Universitetinin nümayəndələri Fiona Vaythörst (Fiona Whitehurst) və Li Sear (Leigh Sear) biznes və sahibkarlıq sahəsində fəaliyyət göstərən pedaqoqlara müvafiq tədris və təhsil strategiyalarının hazırlanması, effektiv kurrikulum sisteminin inkişaf etdirilməsi, “öyrənən” və “öyrədən” arasında düzgün tədris əlaqəsinin qurulması və birgə işin aparılması, həmçinin bu sahədə ixtisaslaşan pedoqoqların təcrübələrinin qiymətləndirilməsi kimi mövzularda məlumatlar təqdim ediblər. Təlimçilərlə müəllimlər İİTKM-in “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzində biznesin dəstəklənməsinə dair görülən işlər haqqında əyani interaktiv fikir mübadiləsi aparıblar.
2 günlük seminarda Azərbaycan Texniki Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Bakı Modern Beynəlxalq Məktəbi, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnstitutu və Dağıstan Dövlət Universiteti də daxil olmaqla ümumilikdə 10-dan artıq müəllim iştirak edib.
Seminarın sonunda layihənin meneceri Elnur Əliyevə və iştirak edən ali təhsil müəllimlərinə İİTKM və Nyu Kasl Universitetinin birgə sertifikatı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyanın Nyu Kasl Universitetinin müəllimləri təlimdən öncə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyində və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri ilə bir sıra görüşlər keçirib, əməkdaşlığın dərinləşməsi və silsilə seminarların təşkili ilə bağlı müzakirə aparıblar. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunun nəzdində yaradılan “SABAH.lab” Akselerasiya mərkəzində innovativ startap layihələrinin nümayəndələri ilə görüşüblər.

Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Newcastle University of Great Britain organized a two-day workshop on teaching and learning strategy formulation for higher education teachers. The seminar was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication as part of the British Council Creative Spark Higher Education Enterprise Programme, and Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC opened the seminar by welcoming the participants. Representatives of Newcastle University, Fiona Whitehurst and Leigh Sear, discussed the development of appropriate teaching and learning strategies for educators working in the field of business and entrepreneurship. The differences between pedagogies for learning “about”, learning ‘through” and learning “for” in enterprise and entrepreneurship education were explored. The teachers took part in group activities on topics such as designing teaching and learning techniques to engage student learners and establishing relationships with external stakeholders and presented their work to the seminar. An interactive exchange of ideas was held and a visit to the “One Stop Shop” was arranged on the second day in order that the representatives from Newcastle University and the teachers could learn more about support for exporting.
More than 10 teachers participated in the two days seminar from Azerbaijan Technical University, Baku Engineering University, Azerbaijan Architecture and Construction University, Azerbaijan State Economic University, Azerbaijan University of Culture and Arts, Dagestan State University.
End of the two-days seminar, with the presence of Project Manager, Elnur Aliyev, teachers of higher education who participated in the training were presented with a joint certificate of CAERC and Newcastle University.
It should be noted that before the training, the teachers of Newcastle University of Great Britain held a series of meetings with representatives from the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, the Ministry of Culture and Arts of Azerbaijan, and British Council Azerbaijan and discussed the deepening of cooperation and the organization of a series of seminars. They also met with representatives of innovative start-up projects at the "SABAH.lab" Acceleration Center established under the Educational Institute of the Republic of Azerbaijan.
CAERC and Newcastle University will seek to extend their partnership after the British Council Creative Spark Higher Education Programme finishes and Fiona Whitehurst and Leigh Sear will be returning in December 2022 to conduct further training on behalf of British Council.