Mikro biznes, startuplar, tələbələr, hüquqşünaslar üçün seminar
Saint Louis Universitetində hüquq professoru Patricia H. Lee, ADA Universitetində, 10 yanvar 2019-da, saat 15.00-da Bakıya səfəri zamanı seminar keçirəcək.
Professor Lee, Mətin Əsgərin (BHM tərəfdarı) Məzunlar MAX Dinamik Proqramı altında bir dəvətini ziyarət edir. Proqram ABŞ-da təhsil almış Azərbaycanlı Məzunlar Birliyi tərəfindən idarə olunur və ABŞ səfirliyi tərəfindən dəstəklənir.
Seminar tələbələr, startuplar, gənc sahibkarlar, Bakıda yerləşən başlanğıc sürətləndirici proqramlarının sakinləri üçün təşkil olunub. Prof. Lee öz təcrübəsini bir neçə təşəbbüskar yardım proqramının və ABŞ-ın kiçik biznes inkişafının ən yaxşı təcrübələrini, biznesin hüquqi və biznes məsələlərini, bir şirkətlə başlamanın üstünlüklərini və əlverişsizliyini, ya da yeganə sahibkarlıq, crowdfunding və digər əməliyyat, intellektual mülkiyyət məsələləri. BHM Bakı Hüquq Mərkəzinin vəkilləri Azərbaycan qanunvericiliyinin müzakirələrinə və yerli yardım vasitələrinə kömək edəcəkdir. Xüsusilə BHM hüquqşünasları mikro biznes və startuplar üçün vergi stimulları, mikro biznes və startups müəyyən edən meyarlar, vergi ödəyicisi sadələşdirilmiş məhdudiyyətlər, istehlakçılar üçün ƏDV geri və s.
Proqram ABŞ-hökumət mübadiləsi məzunlarını dəstəkləyən, Azərbaycanda aparılan təlim kursları, seminarlar və mühazirələr yaratmaq və həyata keçirmək üçün bir ana məsləhətçi və ya məsləhətçi ilə əməkdaşlıq edir.

Ms. Patricia H. Lee, a professor of law at Saint Louis University, will hold a workshop at ADA University on January 10, 2019 at 15:00 during her visit to Baku.
Prof. Lee is visiting on an invitation by Matin Asgar (partner of BHM) under Alumni MAX Speaker Program. The program is administered by the U.S.-educated Azerbaijani Alumni Association and supported by the US Embassy.
The workshop is organized for students, startups, young entrepreneurs, residents of startup accelerator programs based in Baku. Prof. Lee will share her experience as a founder and manager of several entrepreneurial assistance programs and US best practices of small business development as well as legal and business matters of starting business, advantages and disadvantages of starting with a company or as a sole proprietorship, crowdfunding and other transactional, intellectual property matters. Lawyers from BHM Baku Law Centre will contribute to the discussions from the side of Azerbaijan law and as well as local assistance tools. Especially BHM lawyers will address recent chages to the Tax Code on tax incentives for micro businesses and startups, criterias defining micro businesses and startups, limitations to be simplified tax payer, VAT refund for consumers etc.
The program supports US-government exchange alumni, working in collaboration with a host mentor or advisor, to create and implement professional education workshops, seminars and lectures in Azerbaijan