İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Vergilər Nazirliyinin birgə layihəsi çərçivəsində EnterpriseAzerbaijan.com portalı Odlar Yurdu universitetində “Biznesə necə başlamalı” mövzusunda təlim keçirib.
Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev təlimdə aşılış nitqi edib. Ə.Vəliyev ölkəmizdə təhsil, elm və biznes əlaqələrinin vacibliyini vurğulayıb. O deyib ki, bu mənada “EnterpriseAzerbaijan” portalı gənclərin biznesə başlaması, məşğulluq, texnologiyaların transferi və investisiya cəlb edilməsi baxımından əhəmiyyətli rola malikdir.
Qeyd edək ki, layihənin həyata keçirilməsində məqsəd tələbələri, yeni ideya və layihələri həyata keçirmək istəyən startapçıları, o cümlədən kiçik və mikro sahibkarları biznesə başlamanın hüquqi və praktiki tərəfi haqqında məlumatlandırmaqdır.
Bu dəfəki görüşdə də Vergilər Nazirliyinin Dövlət qeydiyyatı və uçota nəzarət departamentinin baş direktoru, professor Ələkbər Məmmədov kiçik və mikro sahibkarlara o cümlədən, startapçılara biznesə başlamaq üçün hüquqi şəxslərin cəmi bir prosedurla onlayn dövlət qeydiyyatının həyata keçirilməsi haqqında ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra EnterpriseAzerbaijan.com portalının nümayəndəsi Oruc Dursunzadə portalın funksionallığı və təqdim etdiyi yeniliklər o cümlədən, gənc sahibkarlar üçün yaratdığı imkanlar, yerli və xarici bazarlarına çıxışın yolları haqqında ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “EnterpriseAzerbaijan” portalı startapların inkubasiya və akselerasiyasına təmənnasız dəstək olur. Eyni zamanda, O.Dursunzadə "Enterprise Azerbaijan" portalının beynalxalq əməkdaşı British Council-ın "Kreativ qığılcım" layihəsinin gənclərə təklif etdiyi fürsətlər haqqında geniş məlumat verdi.
“EnterpriseAzerbaijan” portalının meneceri Aytən Məmmədova təlimlərdə iştirak edən gənc startapçı Nərmin Fərzəliyevanın yeni rəsmini Odlar Yurdu universitetinin rektoru Əhməd Vəliyevə təqdim edib.
Qeyd edək ki, EnterpriseAzerbaijan.com portalı ölkəmizin 15-ə qədər universitetində 2000 nəfərə yaxın tələbə ilə görüşərək biznesə başlama və startap barədə maarifləndirici tədbirlər keçirəcək. Tələbələrin uğurlu layihələri EnterpriseAzerbaijan.com portalına daxil ediləcək və bu layihələr maliyyələşdirilmək üçün mələk, toxum və vençur investorlara təqdim olunacaq.

EnterpriseAzerbaijan.com portal held a training on "How to start a business" at Odlar Yurdu University as a joint project of Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Ministry of Taxes.
Rector of Odlar Yurdu University, Professor Ahmad Valiyev made an introductory speech at the training. Valiyev stressed the importance of education, science and business relations in our country. In this sense, he said, the EnterpriseAzerbaijan portal plays an important role in terms of young people starting a business, employment, technology transfer and investment.
It should be noted that the purpose of the project is to inform students, startups who want to implement new ideas and projects, as well as small and micro entrepreneurs about the legal and practical side of starting a business.
Alakbar Mammadov, Director General of the Department of State Registration and Control over Record-keeping of the Ministry of Taxes provided detailed information to small and micro entrepreneurs, including startups, on the implementation of online state registration of legal entities to start a business in a single procedure.
Oruj Dursunzadeh, a representative of the EnterpriseAzerbaijan.com portal, gave detailed information about the functionality and innovations of the portal, including the opportunities it offers for young entrepreneurs, and ways to access local and foreign markets. He said that the EnterpriseAzerbaijan portal provides free support to the incubation and acceleration of startups. At the same time, O. Dursunzadeh, an international employee of the Enterprise Azerbaijan portal, gave detailed information about the opportunities offered to young people by the British Council's "Creative Spark" project.
EnterpriseAzerbaijan portal manager Ayten Mammadova presented a new picture of young startuper Narmin Farzaliyeva, who took part in the trainings, to the rector of Odlar Yurdu University Ahmad Valiyev.
EnterpriseAzerbaijan.com portal will meet with about 2,000 students at 15 universities of the country and hold educational events on starting a business and a startup. Successful projects of students will be posted on the EnterpriseAzerbaijan.com portal and will be presented to angel, seed and venture investors for funding.