İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və Vergilər Nazirliyinin birgə layihəsi çərçivəsində EnterpriseAzerbaijan.com portalı Odlar Yurdu universitetində “Biznesə necə başlamalı” mövzusunda təlim keçirib.
Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev təlimdə aşılış nitqi edib. Ə.Vəliyev ölkəmizdə təhsil, elm və biznes əlaqələrinin vacibliyini vurğulayıb. O deyib ki, bu mənada “EnterpriseAzerbaijan” portalı gənclərin biznesə başlaması, məşğulluq, texnologiyaların transferi və investisiya cəlb edilməsi baxımından əhəmiyyətli rola malikdir.
Qeyd edək ki, layihənin həyata keçirilməsində məqsəd tələbələri, yeni ideya və layihələri həyata keçirmək istəyən startapçıları, o cümlədən kiçik və mikro sahibkarları biznesə başlamanın hüquqi və praktiki tərəfi haqqında məlumatlandırmaqdır.
Bu dəfəki görüşdə də Vergilər Nazirliyinin Dövlət qeydiyyatı və uçota nəzarət departamentinin baş direktoru, professor Ələkbər Məmmədov kiçik və mikro sahibkarlara o cümlədən, startapçılara biznesə başlamaq üçün hüquqi şəxslərin cəmi bir prosedurla onlayn dövlət qeydiyyatının həyata keçirilməsi haqqında ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra EnterpriseAzerbaijan.com portalının nümayəndəsi Oruc Dursunzadə portalın funksionallığı və təqdim etdiyi yeniliklər o cümlədən, gənc sahibkarlar üçün yaratdığı imkanlar, yerli və xarici bazarlarına çıxışın yolları haqqında ətraflı məlumat verib. O bildirib ki, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “EnterpriseAzerbaijan” portalı startapların inkubasiya və akselerasiyasına təmənnasız dəstək olur. Eyni zamanda, O.Dursunzadə "Enterprise Azerbaijan" portalının beynalxalq əməkdaşı British Council-ın "Kreativ qığılcım" layihəsinin gənclərə təklif etdiyi fürsətlər haqqında geniş məlumat verdi.
“EnterpriseAzerbaijan” portalının meneceri Aytən Məmmədova təlimlərdə iştirak edən gənc startapçı Nərmin Fərzəliyevanın yeni rəsmini Odlar Yurdu universitetinin rektoru Əhməd Vəliyevə təqdim edib.
Qeyd edək ki, EnterpriseAzerbaijan.com portalı ölkəmizin 15-ə qədər universitetində 2000 nəfərə yaxın tələbə ilə görüşərək biznesə başlama və startap barədə maarifləndirici tədbirlər keçirəcək. Tələbələrin uğurlu layihələri EnterpriseAzerbaijan.com portalına daxil ediləcək və bu layihələr maliyyələşdirilmək üçün mələk, toxum və vençur investorlara təqdim olunacaq.

В рамках совместного проекта Центра анализа и коммуникации экономических реформ и Министерства налогов портал EnterpriseAzerbaijan.com провел тренинг на тему «Как начать бизнес» в Университете Одлар Юрду.
На тренинге с вступительной речью выступил ректор Университета Одлар Юрду, профессор Ахмед Валиев. Валиев подчеркнул важность образования, науки и деловых отношений в нашей стране. В этом смысле, по его словам, портал EnterpriseAzerbaijan играет важную роль с точки зрения молодых людей, открывающих бизнес, трудоустройства, передачи технологий и инвестиций.
Следует отметить, что целью проекта является информирование студентов, стартапов, желающих реализовать новые идеи и проекты, а также малых и микропредпринимателей о правовой и практической стороне открытия бизнеса.
На этот раз генеральный директор Департамента государственной регистрации и учета Министерства налогов, профессор Алекпер Мамедов подробно проинформировал малых и микропредпринимателей, в том числе стартапов, о внедрении онлайн-государственной регистрации юридических лиц для открытия бизнеса. .
Затем представитель портала EnterpriseAzerbaijan.com Орудж Дурсунзаде подробно рассказал о функциях и нововведениях портала, в том числе о возможностях, созданных для молодых предпринимателей, способах выхода на местные и зарубежные рынки. Он сказал, что портал EnterpriseAzerbaijan Центра анализа и коммуникации экономических реформ предоставляет бесплатную поддержку инкубации и ускорению стартапов. В то же время международный сотрудник портала Enterprise Azerbaijan О. Дурсунзаде подробно рассказал о возможностях, которые предоставляет молодым людям проект Британского Совета «Creative Spark».
Менеджер портала EnterpriseAzerbaijan Айтен Мамедова представила ректору Университета Одлар Юрду Ахмеду Валиеву новое фото молодого стартапа Нармин Фарзалиевой, принимавшей участие в тренингах.
Отметим, что портал EnterpriseAzerbaijan.com встретится с около 2000 студентов в 15 вузах страны и проведет образовательные мероприятия по открытию бизнеса и стартапу. Успешные студенческие проекты будут размещены на портале EnterpriseAzerbaijan.com и будут представлены для финансирования бизнес-ангелам, посевным и венчурным инвесторам.