İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Enterpriseazerbaijan.com” portalının təşkilatçılığı ilə “İnnovativ startapları necə inkişaf etdirməli?” mövzusunda təlim keçirilib. Təlimi Türkiyənin Xarici Siyasət Araşdırmaları Mərkəzinin baş icraçı direktoru, Harvard məzunu Ussal Şahbaz aparıb. Müzakirələrdə biznes ideyalarının müəllifləri, startapçılar və gənc sahibkarlar iştirak edib.
Təlim zamanı uğura gedən yolda startapların diqqət yetirməli olduğu fundamental məqamların bu istiqamətdə ən uğurlu nümunələri müqayisəli şəkildə təhlil edilərək təyin edilməsi və tətbiqi yolları praktiki misallar və infoqrafikalarla izah edilib. Biznesə yeni başlayan gəncləri daha çox maraqlandıran Startapçının ilk addımları hansılar olmalıdır? Startapın dostları kimlərdir? Kimlərlə və hansı formada əməkdaşlıqların qurulması faydalıdır? kimi suallara cavab verilib. Bundan başqa, yeni texnologiyaların inkişafının,süni intellektin tətbiq dairəsinin genişlənməsinin biznes sahəsində yaratdığı nəticələrdən, uğurlu biznes qurulmasında bu inkişafdan müsbət istiqamətdə yararlanmağın yollarından danışılıb.
“Enterpriseazerbaijan.com” portalının meneceri Aytən Məmmədova bildirib ki, Portal yarandığı gündən etibarən xarici təcrübənin öyrənilməsi ilə bağlı ciddi addımlar atır və bu təcrübənin də startupçılara ötürülməsi üçün bu tip təlim və seminarları təşkil edir: “Ussal Şahbazın düşüncə lideri kimi böyük təcrübəyə malik olduğunu nəzərə alaraq, bu təlimin startapçıların yeni fikir, ideya və məlumat əldə etməsi baxımından yaxşı fürsət olduğunu düşünürük”
Qeyd edək ki, Ussal Şahbazın karyerası korporativ, qeyri-kommersiya və siyasət dünyasında liderlik mövqeyini əhatə edir. Onun fəaliyyəti barədə Foreign Affairs, Forbes ABŞ, Techcrunch və Wamda kimi beynəlxalq media quruluşları məqalələr yazıblar. Ussal Şahbaz ABŞ Prezidentinin Sahibkarlıq Zirvəsi, Biznes 20 Çin, Qlobal Sahibkarlıq Sammiti Moskva, Ərəbnet Dubay, 5-ci İzmir Milli İqtisadiyyat Konqresi və digər tədbirlərdə məruzəçi olub. Son iki il ərzində Ussal GE-nin İstanbul İnnovasiya Mərkəzinin direktoru olmuşdur. Bundan əvvəl Ussal Google, Microsoft və Paypal şirkətlərinin məsləhətçisi kimi fəaliyyət göstərib.

В ходе тренинга фундаментальные моменты, на которые следует обратить внимание стартапам на пути к успеху, объяснялись практическими примерами и инфографикой путем сравнительного анализа наиболее успешных примеров в этом направлении и их применения. Каковы первые шаги стартапа, который больше заинтересован в том, чтобы молодые люди начинали свой бизнес? Кто друзья стартапа? С кем и в какой форме выгодно наладить сотрудничество? Такие вопросы, как Кроме того, они рассказали о результатах развития новых технологий, расширении сферы применения искусственного интеллекта в бизнесе и способах использования этого развития для построения успешного бизнеса.
Менеджер портала Enterpriseazerbaijan.com Айтен Мамедова сказала, что портал предпринимает серьезные шаги по изучению зарубежного опыта с момента своего создания и организует такие тренинги и семинары, чтобы передать этот опыт стартапам: «Учитывая, что Усал Шахбаз имеет большой опыт мыслящего лидера, мы думаем этот тренинг - хорошая возможность для стартапов получить новые идеи, мысли и информацию ».
Следует отметить, что карьера Усала Шахбаза охватывает руководящие должности в корпоративном, некоммерческом и политическом мире. О его деятельности писали такие международные СМИ, как Foreign Affairs, Forbes USA, Techcrunch и Wamda. Усал Шахбаз был спикером на саммите президента США по предпринимательству, Business 20 China, Global Entrepreneurship Summit в Москве, Arabnet Dubai, 5-м Измирском национальном экономическом конгрессе и других мероприятиях. Последние два года Уссал был директором Стамбульского инновационного центра GE. До этого Уссал работал консультантом в Google, Microsoft и Paypal.