İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramının final mərhələsini əhatə edən “Demo-Day” tədbiri keçirilib. Tədbir Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzində keçirilib və ölkədə innovasiya fəaliyyəti, startap ekosistemi və rəqəmsal transformasiya sahəsində görülən işlərin təqdimatı baxımından əhəmiyyətli platforma kimi çıxış edib.
Tədbirin ilk mərhələsi startap sərgisi ilə başlayıb. Akselerasiya proqramının final mərhələsinə çıxmış 30 startap komandası hazırladıqları layihələri xüsusi sərgi stendlərində nümayiş etdirərək iştirakçıların və münsiflərin diqqətinə təqdim ediblər. Sərgidə nümayiş olunan layihələr yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, tibb və sağlamlıq, aqrar innovasiyalar, süni intellekt, təhsil texnologiyaları, turizm, kimya sənayesi və digər sahələri əhatə edən geniş innovasiya spektrini özündə birləşdirib. Münsiflər heyəti təqdim olunan layihələri innovativlik, tətbiq oluna bilmə potensialı, komanda hazırlığı və kommersiyalaşdırma imkanları kimi kriteriyalar üzrə qiymətləndirərək ən yaxşı yeddi startapı növbəti mərhələyə seçib. Həmçinin, günün ümumi qalibləri də bu mərhələdə müəyyən olunub.
Tədbirin növbəti hissəsi şəbəkələşmə və rəsmi açılış nitqləri ilə davam edib. Açılış mərasimində İİTKM-in icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev çıxış edərək ölkədə innovasiya mühitinin inkişafı, startapların dəstəklənməsi və beynəlxalq tərəfdaşlıqların gücləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə fikirlərini bölüşüblər. Ardınca “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov akselerasiya proqramının məqsədləri, mərhələləri və əldə olunan nəticələr barədə məlumat verib.
Tədbir çərçivəsində seçilmiş ən perspektivli yeddi startap komandasının – “Agro Gemtin”, “Smart Bin”, “The Bioplastic”, “Green Guest”, “SoilCredit”, “Zeuph” və “Science Delta” layihələrinin təqdimatları keçirilib. Komandalar layihələrinin mahiyyətini, tətbiq sahələrini və innovasiya dəyərini auditoriyaya təqdim ediblər. Təqdimatlardan sonra professor Vüsal Qasımlı münsiflər heyətinin üzvlərinə göstərdikləri dəstəyə görə “Təşəkkürnamə” təqdim edib. Daha sonra münsiflər heyətinin üzvləri — Synapses Ventures təmsilçisi Murat Baday və A8 Acceleration Center nümayəndəsi Gonca Kara çıxış edərək tədbirin regional innovasiya ekosisteminə verdiyi töhfələri dəyərləndiriblər.
Tədbirin yekununda qaliblərin adları elan olunub. Üçüncü yerin qalibi olan “The Bioplastic” Elm və Təhsil Nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli tərəfindən açıqlanıb. İkinci yerin qalibi “Smart Bin” Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru Urxan Ələkbərov tərəfindən elan olunub və mükafat Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva tərəfindən təqdim edilib. Birinci yerin qalibi “Agro Gemtin” isə İİTKM-in icraçı direktoru professor Vüsal Qasımlı tərəfindən elan edilərək mükafatlandırılıb.
“Startup School 3” layihəsi innovativ ideyalar əsasında fəaliyyət göstərən startapların inkişafına təkan vermək, yaşıl və rəqəmsal sahələrdə yeni texnoloji həllərin yaradılmasını təşviq etmək, həmçinin bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədilə həyata keçirilir. Layihə startapların bilik, bacarıq və resurs imkanlarını artırmaqla onların regional və qlobal bazarlara inteqrasiyasına dəstək göstərir.

Портал «Enterprise Azerbaijan», работающий под эгидой Центра анализа экономических реформ и коммуникаций, провел мероприятие «Demo Day», посвященное заключительному этапу международной акселерационной программы «Зеленый и цифровой Шелковый путь» в рамках проекта «Startup School 3». Мероприятие проходило в Азербайджанском инновационном центре и послужило важной платформой для презентации работы, проделанной в области инновационной деятельности, стартап-экосистемы и цифровой трансформации в стране.
Первый этап мероприятия начался с выставки стартапов. 30 стартап-команд, вышедших в финал акселерационной программы, представили свои проекты участникам и жюри, продемонстрировав их на специальных выставочных стендах. Представленные на выставке проекты охватывали широкий спектр инноваций, включая зеленую энергетику, цифровые технологии, медицину и здравоохранение, сельскохозяйственные инновации, искусственный интеллект, образовательные технологии, туризм, химическую промышленность и другие области. Жюри оценивало представленные проекты по таким критериям, как инновационность, применимость, подготовка команды и возможности коммерциализации, и отобрало семь лучших стартапов для следующего этапа. На этом этапе также были определены победители дня.
Следующая часть мероприятия продолжилась нетворкингом и официальными вступительными речами. На церемонии открытия выступили исполнительный директор Института инноваций и технологий профессор Вусал Гасимли, председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, председатель правления Агентства инноваций и цифрового развития Фарид Османов и директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев, которые поделились своими взглядами на работу по развитию инновационной среды в стране, поддержке стартапов и укреплению международного партнерства. Затем руководитель портала «Предприятие Азербайджан» Иса Гасимов представил информацию о целях, этапах и результатах акселерационной программы.
В рамках мероприятия состоялись презентации семи наиболее перспективных стартап-команд, отобранных в рамках программы: «Agro Gemtin», «Smart Bin», «The Bioplastic», «Green Guest», «SoilCredit», «Zeuph» и «Science Delta». Команды представили аудитории суть своих проектов, области их применения и инновационную ценность. После презентаций профессор Вусал Гасимли вручил членам жюри благодарственное письмо за поддержку. Затем члены жюри – Мурат Бадай, представитель Synapses Ventures, и Гонджа Кара, представитель A8 Acceleration Center, – выступили с речами и высоко оценили вклад мероприятия в региональную инновационную экосистему.
В конце мероприятия были объявлены имена победителей. Третье место заняла команда «The Bioplastic», которую объявил Ниджат Маммадли, советник министра науки и образования. Победителя, занявшего второе место, компанию «Smart Bin», объявил ректор Академии государственного управления Урхан Алекперов, а награду вручила заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева. Победителя, компанию «Agro Gemtin», объявил и наградил исполнительный директор Института промышленно-технологического развития профессор Вусал Гасимли.
Проект «Startup School 3» реализуется для стимулирования развития стартапов, работающих на основе инновационных идей, для поощрения создания новых технологических решений в зеленой и цифровой сферах, а также для укрепления международного сотрудничества в этом направлении. Проект поддерживает интеграцию стартапов в региональные и глобальные рынки путем повышения их знаний, навыков и ресурсного потенциала.