İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində keçirilən “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramı başa çatıb. Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzində proqramın finalı olan “Demo Day” tədbiri keçirilib.
Tədbirin açılış hissəsi akselerasiya proqramının final mərhələsinə çıxan startap layihələrinin sərgisi ilə başlayıb. Azərbaycan və Türkiyədən olan 30-dan çox startap tərəfindən innovativ layihələr nümayiş etdirilib. Sərgidə yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, aqrar innovasiyalar, süni intellekt, təhsil, tibb, turizm, kimya sənayesi və digər sahələri əhatə edən texnoloji həllər təqdim olunub.
Layihələr münsiflər tərəfindən qiymətləndirilib. Münsiflər heyəti Azərbaycan, Malta, ABŞ və Türkiyəni təmsil edən vençur fondalarının nümayəndələrindən ibarət olub.
“Demo Day”in davamında İİTKM-in icraçı direktoru professor Vüsal Qasımlı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov və Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev çıxış edərək ölkədə innovasiya ekosisteminin inkişafı və beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat veriblər.
Ardınca “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov proqramın məqsədləri, mərhələləri və əldə olunmuş nəticələr barədə təqdimatla çıxış edib.
Həmçinin sərgidə iştirak edən “Agro Gemtin”, “Smart Bin”, “The Bioplastic”, “Green Guest”, “SoilCredit”, “Zeuph” və “Science Delta” startap komandalarına əlavə təqdimat imkanı verilib.
“Demo Day”də professor Vüsal Qasımlı münsiflər heyətinə plaketlər təqdim edərək onlara dəstəklərinə görə təşəkkür edib. Daha sonra (akselerasiya proqramının ABŞ-dan olan tərəfdaşı) “Synapses Ventures” şirkətinin təsisçisi və Stanford Universitetinin professoru Murat Baday, eləcə də (akselerasiya proqramının Malta-dan olan tərəfdaşı) “A8 Acceleration Center”in nümayəndəsi Gonca Kara proqramın regional innovasiya mühitinə töhfələrini vurğulayaraq startapçılara tövsiyələr veriblər.
Tədbirin yekununda akselerasiya proqramının ən yaxşı 3 startapı elan edilib. Qeyd edək ki, birinci və ikinci yerin qaliblərinə “Baku Holiday Travel” (akselerasiya proqramının tərəfdaşı) şirkəti tərəfindən səyahət vauçerləri hədiyyə olunub.
I yer: “Agro Gemtin”.
II yer: “Smart Bin” (Türkiyə
III yer: “The Bioplastic”
Həmçinin akselerasiya proqramının ABŞ-dan olan tərəfdaşı “Synapses Ventures” tərəfindən iki komandaya xüsusi mükafatlar verilib. Həmin komandalar Silikon Vadisində təşkil edilən yüksək səviyyəli 2 ayrı startap proqramlarında tam təqaüdlə iştirak haqqı qazanıblar.
Xatırladaq ki, “Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School” layihələri Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirilir. “Startup School 3” çoxsaylı beynəlxalq tərəfdaşlarla yanaşı, İpək Yolu Yüksək Texnologiya Parkları Assosiasiyası (SRHPA) ilə də əməkdaşlıq edib.
“Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramında iştirak üçün Mərkəzi Asiya və Qədim İpək yolu üzərində yerləşən ölkələrdən (Azərbaycan, Macarıstan, Türkiyə, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Əfqanıstan, Pakistan, Çin) 140 startap müraciət edib. Həmin startapların 126-sı proqram boyunca təlim və mentorluq xidmətlərindən faydalanıblar. Onlara ABŞ, Cənubi Koreya, Çin, Malta, Almaniya, Türkiyə və Azərbaycandan nüfuzlu mütəxəssislər mentorluq ediblər.

Международная программа акселерации «Зеленый и цифровой Шелковый путь» завершилась
Завершилась международная акселерационная программа «Зеленый и цифровой Шелковый путь», организованная порталом «Enterprise Azerbaijan» Центра анализа экономических реформ и коммуникаций в рамках проекта «Startup School 3». В Азербайджанском инновационном центре состоялось мероприятие «Demo Day», ставшее финалом программы.
Открытие мероприятия началось с выставки стартап-проектов, вышедших в финал акселерационной программы. Более 30 стартапов из Азербайджана и Турции представили инновационные проекты. На выставке были представлены технологические решения в таких областях, как зеленая энергетика, цифровые технологии, аграрные инновации, искусственный интеллект, образование, медицина, туризм, химическая промышленность и другие.
Проекты оценивало жюри, в состав которого вошли представители венчурных фондов Азербайджана, Мальты, США и Турции.
В продолжение «Демо-дня» выступили исполнительный директор Института инноваций, технологий и инноваций профессор Вусал Гасимли, председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, председатель правления Агентства инноваций и цифрового развития Фарид Османов и директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев, которые представили информацию о проделанной работе по развитию инновационной экосистемы в стране и расширению международного сотрудничества.
Затем руководитель портала «Enterprise Azerbaijan» Иса Гасимов представил презентацию о целях, этапах и результатах программы.
Дополнительные презентации были предоставлены командам стартапов «Agro Gemtin», «Smart Bin», «The Bioplastic», «Green Guest», «SoilCredit», «Zeuph» и «Science Delta», участвующим в выставке.
На «Демо-дне» профессор Вусал Гасимли вручил награды жюри и поблагодарил его за поддержку. Позже Мурат Бадай, основатель Synapses Ventures (американский партнер акселерационной программы) и профессор Стэнфордского университета, а также Гонджа Кара, представитель A8 Acceleration Center (мальтийский партнер акселерационной программы), подчеркнули вклад программы в региональную инновационную среду и дали советы стартапам.
В конце мероприятия были объявлены 3 лучших стартапа акселерационной программы. Следует отметить, что победители, занявшие первое и второе места, получили туристические ваучеры от Baku Holiday Travel (партнер акселерационной программы).
1 место: Agro Gemtin.
2-е место: «Умный мусорный контейнер» (Турция)
3-е место: «Биопластик»
Две команды также получили специальные призы от американского партнера акселерационной программы, компании «Synapses Ventures». Эти команды получили полные стипендии для участия в двух отдельных программах поддержки стартапов высокого уровня, организованных в Силиконовой долине.
Напомним, что проекты «Школы стартапов» портала «Enterprise Azerbaijan» реализуются совместно с Центром исследований искусственного интеллекта Германии и Центром независимого предпринимательства Университета Невады, США. «Школа стартапов 3» также сотрудничает с Ассоциацией высокотехнологичных парков Шелкового пути (SRHPA), помимо многочисленных международных партнеров.
140 стартапов из Центральной Азии и стран, расположенных на Древнем Шелковом пути (Азербайджан, Венгрия, Турция, Грузия, Узбекистан, Казахстан, Туркменистан, Кыргызстан, Таджикистан, Афганистан, Пакистан, Китай), подали заявки на участие в международной акселерационной программе «Зеленый и цифровой Шелковый путь». 126 стартапов Участники программы получили пользу от обучения и наставничества. Их наставляли авторитетные эксперты из США, Южной Кореи, Китая, Мальты, Германии, Турции и Азербайджана.