İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “Enterprise Azerbaijan” portalı tərəfindən “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində keçirilən “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramı başa çatıb. Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzində proqramın finalı olan “Demo Day” tədbiri keçirilib.
Tədbirin açılış hissəsi akselerasiya proqramının final mərhələsinə çıxan startap layihələrinin sərgisi ilə başlayıb. Azərbaycan və Türkiyədən olan 30-dan çox startap tərəfindən innovativ layihələr nümayiş etdirilib. Sərgidə yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, aqrar innovasiyalar, süni intellekt, təhsil, tibb, turizm, kimya sənayesi və digər sahələri əhatə edən texnoloji həllər təqdim olunub.
Layihələr münsiflər tərəfindən qiymətləndirilib. Münsiflər heyəti Azərbaycan, Malta, ABŞ və Türkiyəni təmsil edən vençur fondalarının nümayəndələrindən ibarət olub.
“Demo Day”in davamında İİTKM-in icraçı direktoru professor Vüsal Qasımlı, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov və Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev çıxış edərək ölkədə innovasiya ekosisteminin inkişafı və beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat veriblər.
Ardınca “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov proqramın məqsədləri, mərhələləri və əldə olunmuş nəticələr barədə təqdimatla çıxış edib.
Həmçinin sərgidə iştirak edən “Agro Gemtin”, “Smart Bin”, “The Bioplastic”, “Green Guest”, “SoilCredit”, “Zeuph” və “Science Delta” startap komandalarına əlavə təqdimat imkanı verilib.
“Demo Day”də professor Vüsal Qasımlı münsiflər heyətinə plaketlər təqdim edərək onlara dəstəklərinə görə təşəkkür edib. Daha sonra (akselerasiya proqramının ABŞ-dan olan tərəfdaşı) “Synapses Ventures” şirkətinin təsisçisi və Stanford Universitetinin professoru Murat Baday, eləcə də (akselerasiya proqramının Malta-dan olan tərəfdaşı) “A8 Acceleration Center”in nümayəndəsi Gonca Kara proqramın regional innovasiya mühitinə töhfələrini vurğulayaraq startapçılara tövsiyələr veriblər.
Tədbirin yekununda akselerasiya proqramının ən yaxşı 3 startapı elan edilib. Qeyd edək ki, birinci və ikinci yerin qaliblərinə “Baku Holiday Travel” (akselerasiya proqramının tərəfdaşı) şirkəti tərəfindən səyahət vauçerləri hədiyyə olunub.
I yer: “Agro Gemtin”.
II yer: “Smart Bin” (Türkiyə
III yer: “The Bioplastic”
Həmçinin akselerasiya proqramının ABŞ-dan olan tərəfdaşı “Synapses Ventures” tərəfindən iki komandaya xüsusi mükafatlar verilib. Həmin komandalar Silikon Vadisində təşkil edilən yüksək səviyyəli 2 ayrı startap proqramlarında tam təqaüdlə iştirak haqqı qazanıblar.
Xatırladaq ki, “Enterprise Azerbaijan” portalının “Startup School” layihələri Almaniyanın Süni İntellekt Araşdırma Mərkəzi və ABŞ-ın Nevada Universitetinin Özmən Sahibkarlıq Mərkəzi ilə birgə həyata keçirilir. “Startup School 3” çoxsaylı beynəlxalq tərəfdaşlarla yanaşı, İpək Yolu Yüksək Texnologiya Parkları Assosiasiyası (SRHPA) ilə də əməkdaşlıq edib.
“Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramında iştirak üçün Mərkəzi Asiya və Qədim İpək yolu üzərində yerləşən ölkələrdən (Azərbaycan, Macarıstan, Türkiyə, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan, Tacikistan, Əfqanıstan, Pakistan, Çin) 140 startap müraciət edib. Həmin startapların 126-sı proqram boyunca təlim və mentorluq xidmətlərindən faydalanıblar. Onlara ABŞ, Cənubi Koreya, Çin, Malta, Almaniya, Türkiyə və Azərbaycandan nüfuzlu mütəxəssislər mentorluq ediblər.

“The Green and Digital Silk Road’’ international acceleration program has concluded
The “Green and Digital Silk Road” international acceleration program, held by the “Enterprise Azerbaijan” portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) within the framework of the “Startup School 3” project, has ended. The “Demo Day” event, which is the finale of the program, was held at the Azerbaijan Innovation Center.
The opening part of the event began with an exhibition of startup projects that reached the final stage of the acceleration program. More than 30 startups from Azerbaijan and Turkey demonstrated innovative projects. The exhibition presented technological solutions covering green energy, digital technologies, agrarian innovations, artificial intelligence, education, medicine, tourism, chemical industry and other areas.
The projects were evaluated by a jury. The jury consisted of representatives of venture funds representing Azerbaijan, Malta, the USA and Turkey.
In the continuation of the “Demo Day”, the Executive Director of the Institute of Innovation, Technology and Innovation, Professor Vusal Gasimli, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children's Issues Bahar Muradova, the Chairman of the Board of the Innovation and Digital Development Agency Farid Osmanov, and the Director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy Javid Abdullayev made speeches and provided information on the work carried out to develop the innovation ecosystem in the country and expand international cooperation.
Then, the Head of the “Enterprise Azerbaijan” portal Isa Gasimov made a presentation on the goals, stages and results of the program.
The startup teams “Agro Gemtin”, “Smart Bin”, “The Bioplastic”, “Green Guest”, “SoilCredit”, “Zeuph” and “Science Delta” participating in the exhibition were also given the opportunity to make additional presentations.
At the “Demo Day”, Professor Vusal Gasimli presented plaques to the jury and thanked them for their support. Later, Murat Baday, founder of Synapses Ventures (a US partner of the acceleration program) and professor at Stanford University, as well as Gonca Kara, representative of A8 Acceleration Center (a Maltese partner of the acceleration program), highlighted the program's contribution to the regional innovation environment and gave advice to startups.
At the end of the event, the top 3 startups of the acceleration program were announced. It should be noted that the winners of the first and second places were presented with travel vouchers by Baku Holiday Travel (a partner of the acceleration program).
1st place: Agro Gemtin.
2nd place: “Smart Bin” (Turkey
3rd place: “The Bioplastic”
Two teams were also awarded special prizes by the acceleration program’s US partner, “Synapses Ventures”. These teams won full scholarships to participate in 2 separate high-level startup programs organized in Silicon Valley.
Let us recall that the “Startup School” projects of the “Enterprise Azerbaijan” portal are implemented jointly with the Artificial Intelligence Research Center of Germany and the Center for Independent Entrepreneurship of the University of Nevada, USA. “Startup School 3” has also collaborated with the Silk Road High-Tech Parks Association (SRHPA), in addition to numerous international partners.
140 startups from Central Asia and countries located on the Ancient Silk Road (Azerbaijan, Hungary, Turkey, Georgia, Uzbekistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Afghanistan, Pakistan, China) applied for participation in the “Green and Digital Silk Road” international acceleration program. 126 startups benefited from training and mentoring services throughout the program. They were mentored by reputable experts from the USA, South Korea, China, Malta, Germany, Turkey and Azerbaijan.