İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində növbəti təlim sessiyası keçirilib.
Sessiya “Silicon Valley təcrübəsi: Əsas yanaşmalar, qabaqcıl təcrübələr və startapların inkişafı üçün strateji tövsiyələr” (Silicon Valley Experience: Key Insights, Best Practices, and Strategic Recommendations for Startup Growth) mövzusuna həsr olunub. Sessiyanı “Synapses Ventures” şirkətinin təsisçisi, Stanford Universitetinin alimi Murat Baday təqdim edib.
Təlim zamanı Silikon Vadisinin innovasiya və sahibkarlıq ekosisteminin xüsusiyyətləri, qlobal rəqabətə davamlı startapların formalaşmasına təsir edən amillər və beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları barədə məlumat verilib.
Sessiyada startapların inkişafının sürətləndirilməsi, investisiya cəlbediciliyinin artırılması və beynəlxalq miqyasda genişlənməsi üçün tətbiq olunan qabaqcıl yanaşmalar diqqət mərkəzində olub. Murat Baday Silikon Vadisi təcrübəsinə əsaslanaraq uğurlu startapların inkişafında mühüm rol oynayan strategiyalar və praktiki yanaşmalar barədə fikirlərini bölüşüb.
İnteraktiv formatda keçirilən sessiyada iştirakçılar öz layihələri ilə bağlı suallarını ekspertə ünvanlayıb, məhsul və bizneslərinin inkişafı, investisiya cəlbi və qlobal bazarlara çıxış imkanları ilə bağlı praktiki tövsiyələr əldə ediblər.
Təlim çərçivəsində iştirakçılara qlobal startap ekosistemlərində formalaşan qabaqcıl təcrübələrdən yararlanmaq, beynəlxalq ekspertlərin bilik və təcrübəsi əsasında öz layihələrinin inkişaf istiqamətlərini təkmilləşdirmək imkanı yaradılıb.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” proqramı startapların innovasiya və sahibkarlıq üzrə bilik və bacarıqlarının artırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, investisiya imkanlarına çıxışın genişləndirilməsi və qlobal bazarlara inteqrasiyanın dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilir.

The next training session was held within the framework of the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” global innovation program, initiated by the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
The session was dedicated to the topic “Silicon Valley Experience: Key Insights, Best Practices, and Strategic Recommendations for Startup Growth”. The session was presented by Murat Baday, founder of “Synapses Ventures”, a scientist at Stanford University.
During the training, information was provided on the characteristics of the innovation and entrepreneurship ecosystem of Silicon Valley, factors influencing the formation of globally competitive startups, and opportunities for accessing international markets.
The session focused on advanced approaches applied to accelerate the development of startups, increase investment attractiveness, and expand internationally. Murat Baday shared his views on strategies and practical approaches that play an important role in the development of successful startups based on the experience of Silicon Valley.
In the interactive session, participants asked questions about their projects to the expert and received practical advice on developing their products and businesses, attracting investment, and accessing global markets.
Within the framework of the training, participants were given the opportunity to benefit from the best practices formed in global startup ecosystems and to improve the development directions of their projects based on the knowledge and experience of international experts.
It should be noted that the “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” program is implemented to increase the knowledge and skills of startups in innovation and entrepreneurship, learn international experience, expand access to investment opportunities, and support integration into global markets.