İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramı çərçivəsində növbəti təlim sessiyası keçirilib.
Sessiya “Silicon Valley təcrübəsi: Əsas yanaşmalar, qabaqcıl təcrübələr və startapların inkişafı üçün strateji tövsiyələr” (Silicon Valley Experience: Key Insights, Best Practices, and Strategic Recommendations for Startup Growth) mövzusuna həsr olunub. Sessiyanı “Synapses Ventures” şirkətinin təsisçisi, Stanford Universitetinin alimi Murat Baday təqdim edib.
Təlim zamanı Silikon Vadisinin innovasiya və sahibkarlıq ekosisteminin xüsusiyyətləri, qlobal rəqabətə davamlı startapların formalaşmasına təsir edən amillər və beynəlxalq bazarlara çıxış imkanları barədə məlumat verilib.
Sessiyada startapların inkişafının sürətləndirilməsi, investisiya cəlbediciliyinin artırılması və beynəlxalq miqyasda genişlənməsi üçün tətbiq olunan qabaqcıl yanaşmalar diqqət mərkəzində olub. Murat Baday Silikon Vadisi təcrübəsinə əsaslanaraq uğurlu startapların inkişafında mühüm rol oynayan strategiyalar və praktiki yanaşmalar barədə fikirlərini bölüşüb.
İnteraktiv formatda keçirilən sessiyada iştirakçılar öz layihələri ilə bağlı suallarını ekspertə ünvanlayıb, məhsul və bizneslərinin inkişafı, investisiya cəlbi və qlobal bazarlara çıxış imkanları ilə bağlı praktiki tövsiyələr əldə ediblər.
Təlim çərçivəsində iştirakçılara qlobal startap ekosistemlərində formalaşan qabaqcıl təcrübələrdən yararlanmaq, beynəlxalq ekspertlərin bilik və təcrübəsi əsasında öz layihələrinin inkişaf istiqamətlərini təkmilləşdirmək imkanı yaradılıb.
Qeyd edək ki, “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” proqramı startapların innovasiya və sahibkarlıq üzrə bilik və bacarıqlarının artırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, investisiya imkanlarına çıxışın genişləndirilməsi və qlobal bazarlara inteqrasiyanın dəstəklənməsi məqsədilə həyata keçirilir.

Опыт Кремниевой долины и глобальные стратегии развития были представлены в рамках программы «Startup School 4» портала «Enterprise Azerbaijan».
13.08.2026 / 15:27
Следующая обучающая сессия прошла в рамках глобальной инновационной программы «Startup School 4: Пять континентов – 500 стартапов», инициированной порталом «Enterprise Azerbaijan», управляемым Центром анализа экономических реформ и коммуникаций (CAERC).
Сессия была посвящена теме «Опыт Кремниевой долины: ключевые идеи, лучшие практики и стратегические рекомендации для роста стартапов». Докладчиком выступил Мурат Бадай, основатель компании «Synapses Ventures», научный сотрудник Стэнфордского университета.
В ходе обучения была представлена ​​информация об особенностях инновационной и предпринимательской экосистемы Кремниевой долины, факторах, влияющих на формирование конкурентоспособных на мировом уровне стартапов, и возможностях выхода на международные рынки.
Сессия была посвящена передовым подходам, применяемым для ускорения развития стартапов, повышения инвестиционной привлекательности и международной экспансии. Мурат Бадай поделился своими взглядами на стратегии и практические подходы, играющие важную роль в развитии успешных стартапов, основываясь на опыте Кремниевой долины.
В ходе интерактивной сессии участники задавали эксперту вопросы о своих проектах и ​​получали практические советы по развитию своих продуктов и бизнеса, привлечению инвестиций и выходу на глобальные рынки.
В рамках обучения участникам была предоставлена ​​возможность воспользоваться лучшими практиками, сформировавшимися в глобальных стартап-экосистемах, и улучшить направления развития своих проектов, опираясь на знания и опыт международных экспертов.
Следует отметить, что программа «Startup School 4: Пять континентов – 500 стартапов» реализуется с целью повышения знаний и навыков стартапов в области инноваций и предпринимательства, получения международного опыта, расширения доступа к инвестиционным возможностям и поддержки интеграции в глобальные рынки.